Próbki wody z kąpielisk powinny być zbadane w 24 godziny. Krótkotrwałe zanieczyszczenie nie będzie brane pod uwagę przy badaniu jakości kąpieliska.
Próbka wody z kąpieliska powinna być pobrana 30 cm pod powierzchnią. Miejsce, z jakiego ma być wzięta, powinno mieć głębokość przynajmniej jednego meta. Takimi instrukcjami będą się kierowali inspektorzy sanitarni już od 1 stycznia 2011 roku przy badaniu czystości wody w kąpieliskach. Przewiduje to projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli.
Zgodnie z propozycjami resortu zdrowia, jeżeli plaża w danym miejscu nie przekracza 1,5 km, to próbki wody do zbadania powinny zostać pobrane w przynajmniej dwóch miejscach, w których w sezonie kąpielowym przebywa w ciągu dnia najwięcej osób. Na dłuższych plażach próbki powinny być także wzięte w odległości około 750 metrów od tak wytypowanych miejsc. Zgodnie z projektowanymi zasadami w przypadku awaryjnych zrzutów ścieków do wody lub gwałtownych zmian warunków atmosferycznych liczba miejsc, z których pobierze się wodę do kontroli, powinna zostać zwiększona.
Zasady dotyczące pobierania próbek do badań będą stosowane zarówno w przypadku kontroli kąpieliska w trakcie sezonu kąpielowego, jak i po jego zakończeniu. Zgodnie z prawem wodnym organizator kąpieliska musi przynajmniej cztery razy w sezonie sprawdzić jakość wody. Organizatorzy miejsca do kąpieli mają obowiązek w trakcie sezonu dwa razy skontrolować stan wody. Po sezonie kontroli dokonuje inspekcja sanitarna.
Przedsiębiorca prowadzący kąpielisko lub gmina za kontrole wewnętrzne w sezonie zapłaci około 1000 zł. Koszt jednego badania wyniesie 250 zł.