Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może sfinansować zakup samochodów dla firmy, zawierając umowę leasingu.
Leasing oraz umowa kredytowa stanowią dla przedsiębiorców dwa różne źródła pozyskiwania środków finansowych na zakup np. floty samochodowej. Leasing umożliwia przedsiębiorcy korzystanie z samochodu. Z tym że aż do momentu spłaty wszystkich rat prawo własności przedmiotu przysługuje finansującemu (firmie leasingowej).

Finansowanie inwestycji

Obecnie przedsiębiorca ma większy dostęp do leasingu niż do kredytu. Poza tym leasing jest często jedyną możliwością sfinansowania inwestycji dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają rozwijać działalność gospodarczą i potrzebują wsparcia finansowego, aby zaistnieć na rynku. Banki bardzo często wymagają, żeby działalność była prowadzona przez co najmniej 12 miesięcy. Tymczasem firmy leasingowe mogą przedstawić ofertę przedsiębiorcy, który prowadzi działalność już przez okres 3 – 6 miesięcy.
Bank, udzielając kredytu, musi ograniczyć swoje ryzyko. Z tego względu tworzy wiele barier. Zgodnie z przepisami prawa bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej, czyli zdolności do spłaty w terminie zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami. Aby dostać kredyt, przedsiębiorca nie może być zadłużony i musi mieć odpowiednie dochody. Ponadto zobowiązany jest do przedłożenia wielu odpowiednich dokumentów.
Przy umowie leasingu jest nieco łatwiej. Instytucje leasingowe też wymagają różnego rodzaju dokumentów, ale obostrzenia i rygory są złagodzone.

Prostsze procedury

Procedura zawarcia umowy jest zdecydowanie krótsza i prostsza. Wynika to z faktu, że przedmiot leasingowania (samochód) pozostaje własnością finansującego. Ponadto leasing ma także inne zalety: warunki spłaty rat są łagodniejsze, istnieje możliwość uzyskania prawa własności przedmiotu leasingu.
Ponadto firmy leasingowe mają lepsze możliwości w zakresie kompleksowej obsługi przedmiotu leasingu oraz mogą wynegocjować korzystniejsze ceny poszczególnych świadczeń, np. cen ubezpieczenia, serwisu, rozliczeń paliwa poprzez karty paliwowe, w przypadku gdy przedmiotem leasingu jest np. flota samochodowa.
Chcąc uzyskać kredyt, przedsiębiorca musi ustanowić zabezpieczenie dla banku. W przypadku samochodu jest to najczęściej zastaw. Tymczasem podstawowym zabezpieczeniem dla firmy leasingowej jest sam fakt, że pozostaje ona właścicielem przedmiotu leasingu aż do momentu całkowitej spłaty kwot określonych w umowie.
Elastyczność umów leasingowych przejawia się także w łatwości przeniesienia praw i obowiązków z nich wynikających na inny podmiot, czyli tzw. cesji umowy. Z praktycznego punktu widzenia, cesja umowy leasingu jest znacznie prostszym i szybszym rozwiązaniem niż sprzedaż rzeczy połączona z przeniesieniem obowiązków związanych ze spłatą kredytu.