Witucki poinformował na środowej konferencji, że 10-proc. spadek piractwa w latach 2010-2013 spowodowałoby wzrost PKB o ponad 3 mld zł; pozwoliłoby też na utworzenie ok. 1,8 tys. nowych miejsc pracy.

Wartość nielegalnego oprogramowania w Polsce - na podstawie raportu przygotowanego przez BSA oraz firmę analityczną IDC - oszacowano na 506 milionów dolarów.

Bussines Software Alliance (BSA) to organizacja zajmująca się promowaniem bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z oprogramowania. Jej członkami są m.in.: Adobe, Apple, Corel, Microsoft oraz Siemens. IDC jest jedną z największych firm zajmujących się badaniem rynku teleinformatycznego.

Ograniczenie piractwa w USA - 6,1 mld dol. więcej z podatków

Ograniczenie piractwa w USA o 10 proc. w latach 2010-2013 zwiększyłoby wpływy podatkowe tego kraju o 6,1 mld dol. - wynika z raportu przygotowanego przez firmy BSA i IDC. W ubiegłym roku 20 proc. programów komputerowych używanych przez Amerykanów było nielegalnych.

Z danych przedstawionych na konferencji przez BSA wynika też, że spadek piractwa w Chinach to więcej z podatków o 4,4 mld dol., Francji - 3,4 mld dol., Niemiec - 2,4 mld dol., Wielkiej Brytanii - 2,4 mld dolarów, a Rosji - 317 mln dolarów.