Politechnika Śląska, pirackie serce Europy

autor: Sylwia Czubkowska, Robert Zieliński13.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 13.09.2010, 11:13

Na śląskiej uczelni policjanci znaleźli 20 nielegalnych serwerów. Obsługiwały one strony, z których można było nielegalnie ściągnąć filmy, gry, muzykę i oprogramowanie, a także szwedzki serwis The Pirate Bay.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • Jaco(2010-09-16 08:09) Zgłoś naruszenie 10

    "Eksperci są pewni, że uczelnia z Katowic nie jest wcale odosobniona, jeżeli chodzi o piractwo internetowe"
    Też q..wa Eksperci. Politechnika Śląska nie jest z Katowic! A "Tetrabjty" to już "miszczostwo"

    Odpowiedz
  • :|(2010-09-13 16:13) Zgłoś naruszenie 10

    to chyba gliwicka uczelnia :|

    Odpowiedz
  • architekt(2010-09-13 14:30) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, tak, skontrolujcie raczej przedsiebiorstwa i rozne pracownie architektoniczne np. to sie wam oczy otworza!

    Z drugiej strony - kto zakladajac firme projektowa w Polsce bylby w stanie zaplacic np. za:
    - pakiet Adobe (£2000),
    - AutoCADa (min. £3000)
    - 3d studio maxa (min. £3000)
    - dobry komputer (min. £1000).

    I to trzeba miec na starcie, wiec na dzien dobry trzeba by wziac kredyt na jakies 50.000 zl a potem splajtowac bo ZUS i inne oplaty zezra to co zarobimy...

    Ja mieszkam w Anglii i tu prowadze dzialalnosc, stac mnie bylo na zakupienie legalnego oprogramowania, wiec je mam. Ale w Polsce mysle, ze nie byloby mnie stac na kupienie nawet najtanszego badziewia!

    Pomyslcie zatem gdzie jest zrodlo problemu, a nie wylapujcie tych ludzi, ktorzy nie maja innego wyjscia po prostu...

    Rozumiem karac za filmy i muzyke, ale z oprogramowaniem sprawa wyglada chyba troche inaczej...

    Odpowiedz
  • Nefryt(2010-09-27 21:03) Zgłoś naruszenie 00

    1. Terabajt a nie tetrabajt (jakaś świeża mamusia lub tatuś to pisali). Istnieje jeszcze korekta pisowni w MS Word lub OOffice.
    2. Politechnika Śląska w Gliwicach. Nie istniej w Polsce Politechnika Śląska w Katowicach. Jeśli chodzi o ścisłość to tylko jej wydział mieści się w Katowicach.
    Znowu widać, że pisał to jakiś praktykant po Sztuce i Kulturze :)
    3. Jeśli studenci mieliby podobne warunki sprzętowe, udostępnione oprogramowanie do korzystania na uczelni jak ich koledzy z zachodnich uczelni to nie musieliby zdobywać wiedzy w niedopuszczalny przez prawo sposób.

    Odpowiedz
  • Ewa(2010-09-17 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Niech dofinansują młodzieży naukę, to nie będą ściągać programów. Śmieszne.

    Odpowiedz
  • Mglisty(2010-09-14 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, i co jeszcze. PŚ ma serwis MSDN AA, w którym wszelkie windowsy, office'y, M$ Visual Studio za grube pieniądze mamy za darmo, więc coś tu nie halo... Z tego co wiem prawie każdy z tego u nas korzysta, i robi to całkiem niezły ruch na łączach. Chyba ze dla was sieć politechniki to ta z akademików?

    "serwery były w specjalnych pomieszczeniach" - jak to serwery. Potrzebują osobnych pomieszczeń i niskiej wilgotności i klimatyzacji, nie róbcie z tego jakiejś piwnicy ze Złymi Ludźmi i przejściem przez biblioteczkę... Możliwe nawet, że administratorzy tego nie zauważyli - przy takim ruchu generowanym na uczelni i tym, że te 120 dysków to tak naprawdę nic w porównaniu do całej infrastruktury serwerowni, mogło być to przedsięwzięcie jednego człowieka, który to odpowiednio zamaskował. To nie takie trudne przy sieci, z której korzysta ze 300 tysięcy osób.

    Odpowiedz
  • ojojoj(2010-09-13 23:25) Zgłoś naruszenie 00

    teraz na pols psy szczekaja dupami ;d

    Odpowiedz
  • studentsa(2010-09-13 22:56) Zgłoś naruszenie 00

    ale bajki opowiadasz :)
    jakby sie brali to oni juz by wiedzieli heheh :>
    Mniejsza o to i tak widze ze nikt z polsl sie nie wypowie :)
    brak wiedzy elemetarnej twórcy artykułu i redaktora:P

    Odpowiedz
  • Ciekawy(2010-09-13 21:25) Zgłoś naruszenie 00

    Gratuluję przygotowania dziennikarskiego autorom artykułu, ogólnego też :). Ze szkoły średniej (a było to jakieś 15 lat temu) pamiętam co to "tera -" a nie tetra :). Podzielam zdanie innych tu piszących - POLITECHNIKA ŚLĄSKA jest w GLIWICACH (w Katowicach jest jeden wydział). Jeżeli z takim profesjonalizmem są przygotowywane artykuły prasowe to mam wrażenie, że czytanie prasy to strata czasu.Jeżeli robi się takie błędy to ile jest warta pozostała część artykułu :) i czy na pewno wszystko w nim zawarte to prawda. RĘCE OPADAJĄ

    Odpowiedz
  • tofiasz...(2010-09-13 21:35) Zgłoś naruszenie 00

    kurde tyle mojego dobra poszło się.. ;/

    szkoda gadac trzeba wykasowywać co mam na kompie bo już się biorą za akademiki

    ajć ;/

    Odpowiedz
  • Onecik(2010-09-13 20:10) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawi mnie, że policja i sądy nie zwróciły uwagi na to, że ceny programów są tak wysokie, bo firmy posiadają pozycję monopolistyczną i biednych studentów nie stać na ich zakup. Twarde prawo jest tylko dla biednych!!!

    Odpowiedz
  • xxx(2010-09-13 07:34) Zgłoś naruszenie 00

    Politechnika Śląska jest w Gliwicach :-)

    Odpowiedz
  • bji(2010-09-13 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Politechnika Slaska powinna w takim razie ustawic na komputerach zabezpieczenia ktore ogranicza dostep do stron zabronionych.

    Odpowiedz
  • antyplagiator(2010-09-13 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Należy zadać następujące pytanie:
    Jeżeli łamanie praw autorskich miało miejsce na taką skalę w tej uczelni, to może należy uważnie spoglądać na prace naukowe jej pracowników?

    Odpowiedz
  • Nielegalne serwery.....(2010-09-13 11:28) Zgłoś naruszenie 00

    Nielegalne serwery to wynik niedofinansowania nauki polskiej i szkolnictwa wyzszego.
    Zamiast serwerow nielegalnych uczelnie powinny powstawiac "rosomaki" i na nich
    pracowac.

    Odpowiedz
  • absolwent PŚ(2010-09-13 10:41) Zgłoś naruszenie 00

    "uczelnia z katowic" - masakra - śląsk to nie tylko katowice!

    Odpowiedz
  • Pietrek z gór(2010-09-13 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    noooo artykuł mocarny ;-]
    uśmiałem się, właśnie rozsyłam po znajomych żeby inny też mieli wesoły poranek ;-]

    Odpowiedz
  • quie(2010-09-13 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    terabajt (terabyte) a nie TETRAbajt... tetrowe to są pieluszki.
    Politechnika śląska jest w gliwicach.
    no comments.

    Odpowiedz
  • łowca piratów(2010-09-13 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby byli 1-wsi w rankingu wiedzy to nie byłoby takiego skandalu.Tak to nawet smrodek przejdzie na studentów.Obrzydliwe!Fuj!

    Odpowiedz
  • nikus(2010-09-13 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Na moim osiedlu dziś grupa pijaczków śpiewała sprośne piosenki przez 3 godziny i Policji ni huhu nie widać, pewnie ściga studentów.

    Odpowiedz