Wydanie czy odmowa wydania krajowej wizy dla cudzoziemca zostanie poprzedzone konsultacjami z innym państwem, które daną osobę wpisało do systemu. Zamiast na pięć lat po zmianie ustawy obywatele państw z poza układu Schengen dostaną je na rok.
Opinia innego państwa będzie brana pod uwagę przez konsula przed podjęciem decyzji o wydaniu lub odmowie wydania wizy krajowej. Taka sytuacja będzie miała miejsce w momencie, gdy zaistnieją poważne powody dla wydania wizy w Polsce, ale inne państwo wpisało dane cudzoziemca do Systemu Informacyjnego Schengen w rubryce dotyczącej odmowy wjazdu na terytorium państw Schengen. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, który przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Procedura ta będzie przeprowadzana za pośrednictwem Komendanta Głównego Policji w sytuacji, gdy zaistnieją poważne powody, by cudzoziemcowi wydać wizę krajową. Tak samo będzie przy przedłużaniu wizy krajowej przez cudzoziemca, jeżeli inne państwo członkowskie wpisało jego dane do systemu Schengen, by nie mógł wjeżdżać na teren Unii Europejskiej.
Zmiany te powodują, że w sytuacji, gdy za wy- daniem wizy krajowej będą przemawiały poważne przyczyny, jak względy humanitarne lub zobowiązania międzynarodowe, to dana osoba np. z Ukrainy czy Białorusi ma szansę wjechać do Polski, nawet jeśli jej obecności na terytorium państw Schengen nie życzy sobie inny kraj. Taka możliwość będzie, ale po wcześniejszym skonsultowaniu tego z państwem, które wprowadziło do systemu informacje o danej osobie.
Zmiany te sprawią, że w sytuacji gdy zaistnieją pewne okoliczności, nie będą także cofane wydane już wizy, jeżeli informacje do Systemu Informacyjne-go Schengen trafią później. Jednak zostanie skrócony okres, na jaki będą wydawane wizy krajowe. Zamiast na pięć lat po zmianie ustawy obywatele państw z poza układu Schengen dostaną je na rok. To też sprawi, że w momencie gdy zajdzie konieczność przedłużenia wizy, zostanie uruchomiona procedura wyjaśniająca przyczyny figurowania danej osoby w SIS.