Zlecenie generalnemu wykonawcy robót dodatkowych stanowi rozszerzenie zawartej wcześniej umowy i wymaga ustalenia szczegółowych warunków.

Na generalnym wykonawcy spoczywa pełna odpowiedzialność wobec inwestora za kompleksowe wywiązanie się z warunków umowy o roboty budowlane.

Z chwilą podpisania umowy z inwestorem generalnym wykonawca zaciąga samodzielnie zobowiązanie do wykonania własnym staraniem całej inwestycji i w konsekwencji odpowiada względem inwestora zarówno za siebie, jak i za swoich podwykonawców. Konflikt może jednak powstać w razie zlecenia robót dodatkowych. Takie zlecenie, które traktowane jest jak rozszerzenie zawartej wcześniej umowy, nie zawsze bowiem będzie się wiązać z dodatkowym wynagrodzeniem.

– Szczegółowego uregulowania z inwestorem wymagają zarówno potrzeby takich robót, jak i zakres oraz warunki ich wykonania jeszcze przed przystąpieniem do ich realizacji – mówi radca prawny Tomasz Mizikowski, wspólnik w Kancelarii Prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto.

W umowach z generalnym wykonawcą bardzo często ustalane jest wynagrodzenie ryczałtowe. Tego rodzaju wynagrodzenie jest w praktyce obrotu prawnego traktowane co do zasady jako stałe, niepodlegające po jego ustaleniu późniejszym korektom i to niezależnie od zakresu oraz wartości robót, jakie ostatecznie mogą okazać się niezbędne do wykonania. Dlatego w wypadku nieprzewidzianych okoliczności trudno o ustalenie, która ze stron ponosi odpowiedzialność za pokrycie wynikłych z tego powodu kosztów.

– Dla uniknięcia konfliktów na tym tle pożądane jest więc uregulowanie szczegółowych zasad stosowania wynagrodzenia ryczałtowego w umowie zawieranej między inwestorem a generalnym wykonawcą – radzi Tomasz Mizikowski.

Gdy inwestor uważa, że roboty wykonywane są w sposób niezgodny z zawartą umową, ma prawo do odstąpienia od umowy zawartej z generalnym wykonawcą. Wykonawcy przysługuje na poprawienie uchybień dodatkowy termin. Dopiero po jego upływie. może w drodze jednostronnego oświadczenia woli rozwiązać umowę z generalnym wykonawcą albo powierzyć dalsze roboty innemu podmiotowi na koszt i ryzyko generalnego wykonawcy.