Od 4 września sądy w odrębnym postępowaniu nieprocesowym na wniosek starosty mogą orzekać już o przepadku pojazdów na rzecz powiatów, a na wniosek organu celnego o przepadku towarów.

Do sądu właściwego dla miejsca, z którego został usunięty pojazd, starosta może wystąpić z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przepadku na rzecz powiatu. W jednym wniosku ma prawo domagać się, aby sąd wydał orzeczenie o przepadku nawet kilku pojazdów, które zostały usunięte w tych samych okolicznościach faktycznych, pod warunkiem że ten sam sąd jest właściwy dla każdej sprawy.

Właściciela trzeba wezwać

Takie zmiany do procedury cywilnej wprowadziła ustawa z 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Zanim starosta wystąpi z wnioskiem, musi wezwać właściciela albo osobę uprawnioną do odebrania pojazdu oraz pouczyć o skutkach nieodebrania go w ciągu trzech miesięcy od usunięcia.

Z należytą starannością

– Dopiero gdy ten termin upłynie, a samochód nie zostanie odebrany, starosta może żądać jego przepadku na rzecz powiatu. Nie wolno mu tego zrobić wcześniej niż przed upływem 30 dni od powiadomienia właściciela lub osoby uprawnionej. Nie może też złożyć go, gdy okoliczności wskazują, że samochód nie został odebrany z przyczyn, które są niezależne od właściciela albo osoby uprawnionej – tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.

Zdarza się, że właściciel lub osoba uprawniona nie zostaną ustaleni, a upłyną już cztery miesiące od usunięcia pojazdu. Jeżeli przy poszukiwaniu tych osób dołożono należytej staranności, to wówczas po bezskutecznym upływie czteromiesięcznego terminu starosta może wystąpić z wnioskiem o przepadek na rzecz powiatu.

Także towary

Oprócz przepadku pojazdów w postępowaniu nieprocesowym sądy na wniosek organu celnego orzekają o przepadku rzeczy, które są towarami. Do wniosku organ celny musi dołączyć protokół z pouczenia o obowiązku wskazania w Polsce pełnomocnika do doręczeń oraz o skutkach niedopełnienia tego obowiązku.

Gdy uczestnik postępowania mieszka za granicą, a nie ustanowił w Polsce pełnomocnika do prowadzenia sprawy lub do doręczeń, to wówczas przeznaczone dla niego pisma procesowe zostaną złożone w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

– W praktyce będzie to oznaczało, że sąd przyjmie, iż pisma zostały w sposób właściwy doręczone – tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki.

Organ celny może wystąpić tylko z jednym wnioskiem, w którym będzie się domagał przepadku wielu rzeczy będących towarami, które zostały zajęte lub zatrzymane w takich samych okolicznościach faktycznych, pod warunkiem że rozpoznający go sąd jest właściwy dla każdej sprawy.

PODSTAWA PRAWNA

art. 2 ustawy z 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 152, poz. 1018).