TEZA: Warunkiem wejścia w życie przepisów powszechnie obowiązujących stanowionych przez organy jednostek samorządu terytorialnego jest ich ogłoszenie.
STAN FAKTYCZNY
Rada Gminy Leszno podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy w jednej z gminnych wiosek. Podstawę prawną przedmiotowej uchwały stanowi art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.). Jak zadecydowali radni, uchwała weszła w życie z dniem jej podjęcia i podlegała ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty.
Z UZASADNIENIA
Zdaniem organu nadzoru przepis przyjęty za podstawę prawną uchwały jest dla rady delegację ustawową do wydania aktu prawa miejscowego. Równocześnie, aby akt normatywny został uznany za przepis powszechnie obowiązujący, spełnione muszą zostać określone wymogi. Przede wszystkim akt musi być wydany przez kompetentny organ, musi zawierać normy o charakterze abstrakcyjnym (wielokrotnego zastosowania) i generalnym (skierowane do nieokreślonego adresata), wywierający skutki zewnętrzne. Dodatkowo powinien zostać ogłoszony w sposób określony w ustawie z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 449 z późn. zm.). W ocenie wojewody oznacza to, że warunkiem wejścia w życie przepisów powszechnie obowiązujących stanowionych przez organy jednostek samorządu terytorialnego jest ich ogłoszenie (art. 88 Konstytucji RP). Szczegółowe zaś zasady i tryb ogłaszania aktów prawa miejscowego określa ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, wprowadzając obowiązek publikacji takiego aktu w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz ustalania odpowiedniego vacatio legis dla przepisu powszechnie obowiązującego. Tymczasem rada gminy, jak podkreślił wojewoda, postanowiła, że uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega ogłoszeniu w sposób zwyczajowo przyjęty. Takie rozwiązanie w ocenie wojewody pozostaje w sprzeczności z przepisami obowiązującego prawa. Zgodnie z ustawą o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, ogłaszanie aktu normatywnego będącego aktem prawa miejscowego w dzienniku urzędowym jest obowiązkowe. Oznacza to, że ogłoszenie danego aktu we wskazanym ustawowo publikatorze jest warunkiem jego wejścia w życie. Równocześnie zasadą jest, że akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych, wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi dłuższy termin.
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mazowieckiego z 29 czerwca 2010 r. Lex.I.MSt.0911-25/10