12 ustaw likwidujących bzdurne przepisy przygotowała komisja Przyjazne Państwo. Zmiany dotyczą ustaw o VAT i PIT, kodeksów wykroczeń i pracy, kodeksu postępowania cywilnego, a nawet ustawy o broni i amunicji.

Janusz Palikot może jest politycznym pajacem, ale są sprawy, w których okazał się siłą napędową PO. Stworzona przez niego komisja Przyjazne Państwo przygotowała 70 ustaw. Pół setki kolejnych czeka na rozpatrzenie. Gdyby mierzyć polityków według tego, ile faktycznie udało im się osiągnąć, to liderzy PO mieliby powody do obaw.

Bo teraz Palikot zaczyna najpoważniejszą grę w politycznej karierze. Wczoraj od pogróżek o utworzeniu własnej partii przeszedł do czynów i stworzył Ruch Poparcia Palikota. Jeśli zostanie wyrzucony z partii, będzie miał gotowe zaplecze. Za taki krok inny polityk PO pewnie musiałby żegnać się z partyjnymi kolegami, bo wcześniej decydowały o tym mniejsze przewiny. Jednak lubelskiemu posłowi włos z głowy nie spadł, przynajmniej na razie.

Komisja Przyjazne Państwo przygotowuje 12 projektów ustaw, którymi jesienią zajmie się Sejm. Pakiet uzupełnia przede wszystkim rządową część ustaw deregulacyjnych. I ma ułatwić życie przedsiębiorcom.
Ofensywa jesienna w wydaniu Przyjaznego Państwa to żadna rewolucja, tylko efekt żmudnej pracy u podstaw. To punktowe zmiany usuwające niedogodności czy pojedyncze absurdy w prawie. Zmiany dotyczą wielu dziedzin, od prawa pracy poczynając, przez procedury administracyjne i podatki, na obrocie bronią i amunicją kończąc.
1 Kodeks wykroczeń – posłowie proponują surowsze kary za nielegalny handel poza miejscami wyznaczonymi. Nielegalny handlarz będzie mógł stracić cały towar. Ten przepis ma zwalczać nieuczciwą konkurencję i ograniczyć obrót kradzionymi towarami. Wyjątkiem ma być sprzedaż grzybów, owoców leśnych i płodów rolnych poza granicami miasta.
2 Kodeks pracy – likwidacja absurdalnego przepisu nakazującego pracownikowi przeprowadzanie kolejnych badań wstępnych, nawet jeśli pracodawca ponownie zatrudnia go na to samo stanowisko po kilku dniach.
3 Ustawa o PIT – doprecyzowanie przepisów dotyczących składania wniosków przez małżonków o wspólnym opodatkowaniu, definiowania osób samotnie wychowujących dzieci, kursów walutowych i ulg podatkowych.
4 Kodeks postępowania administracyjnego (KPA) i ordynacja podatkowa – sprecyzowanie warunków, w jakich organy administracji publicznej i podatkowe mogą wezwać do stawienia się obywatela w urzędzie: tylko wówczas, gdy informacji nie da się zdobyć inną drogą, i tak, by nie utrudniać życia obywatelowi.
5 KPA, ordynacja podatkowa – zmiana ma dać większą przejrzystość wydawanych przez urzędników decyzji i możliwość ich kontroli. Do spraw rozstrzyganych przez urzędy będzie dołączana tzw. metryka. Mają być w niej odnotowane wszelkie urzędnicze decyzje, opinie i wykładnia zastosowanych w danej sprawie przepisów.
6 Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego – Towarzystwa Budownictwa Społecznego będą zobowiązane do prowadzenia szczegółowej ewidencji i rozliczeń kosztów związanych z eksploatacją i budową, tak by lokatorzy nie byli w nieuprawniony sposób obciążani kosztami budowy.
7 Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – ustanowienie grzywny dla urzędu, który wykazał się bezczynnością w załatwianiu sprawy obywatela. Przepis ma przeciwdziałać przewlekłości postępowań w urzędach. Jeśli sąd uzna, że naruszone zostało prawo do rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki, to będzie mógł nie tylko nakazać zajęcie się sprawą, ale od razu ukarać urząd.
8 Ustawa o VAT – upraszcza przepisy dotyczące zwrotu podatku VAT dla osób spoza UE
9 Kodeks postępowania cywilnego – ma wzmocnić pozycję wierzyciela wobec dłużnika. Zmiana dotyczy rozszerzenia katalogu zabezpieczeń wierzytelności (o gwarancję bankową, gwarancję ubezpieczeniową, akredytację bankową lub poręczenie banku), na których podstawie sąd wydaje nakaz zapłaty. Uszczelnienie przepisu sprowokował proceder niepłacenia podwykonawcom, drobnym i średnim firmom, przez dużych inwestorów budowlanych.
10 Ustawa o broni i amunicji – całkowicie nowa ustawa dopasowująca prawo polskie do unijnego, precyzująca kryteria udzielania pozwoleń na broń i uprawniająca do wydawania pozwoleń komendantów powiatowych zamiast jak do tej pory wojewódzkich.
11 Nowelizacja ustawy o pracownikach urzędów państwowych – znosi bezwzględny zakaz zatrudniania w administracji państwowej kobiet opiekujących się dziećmi w wieku do lat 8 w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz w niedziele i święta. Teraz matki będą pracować, o ile wyrażą na to zgodę.



12 Nowelizacja prawa o podpisie elektronicznym – wprowadza różne rodzaje podpisu, w tym osobisty, a także tzw. pieczęć elektroniczną. Ma to upowszechnić załatwianie spraw z firmami i urzędami za pośrednictwem internetu.
Komisja przygotowała projekty przed wakacjami, niewykluczone, że będzie ich jeszcze więcej, gdyż rozmowy na ten temat trwają w klubie PO.
Proponowane ustawy warte są poparcia
ikona lupy />
OPINIA
Większość z projektów komisji Przyjazne Państwo, którymi ma się zająć po wakacjach Sejm, zasługuje na poparcie. W szczególności chodzi o wprowadzenie dopuszczalnych prawem form zwrotu podatku podróżnym, które jest postulowane przez PKPP Lewiatan od ponad 3 lat. Ponadto popieramy wszelkie działania komisji mające na celu ograniczenie barier administracyjnych dla przedsiębiorców – przewidują je projekty nowelizujące kodeks postępowania administracyjnego i ordynację podatkową. Komisja podjęła się również uregulowania możliwości stosowania e-faktur w obrocie gospodarczym, co również w ocenie przedsiębiorców jest pozytywnym rozwiązaniem.
Patrycja Rogowska-Tomaszycka
ekspert prawny w PKPP Lewiatan
To nie są zmiany systemowe
ikona lupy />
OPINIA
Tak jak cała działalność tej komisji są to propozycje zmian punktowych, a nie systemowych. Komisja wyłapuje poszczególne problemy i stara się z nimi walczyć. Sami proponowaliśmy likwidację absurdalnej konieczności powtarzania badań wstępnych przez pracowników. Bardzo ważne jest wprowadzenie metryczki dla prowadzonych przez urzędników spraw, w końcu będzie wiadomo, kto i co dokładnie w każdej sprawie robił. Bo im wyraźniej widać, jak urzędnicy załatwiają nasze sprawy, tym lepiej dla obywatela, a ten projekt idzie właśnie w tym kierunku. Propozycje komisji mają uzupełnić nową wersję ustawy deregulacyjnej z resortu gospodarki. Ale już widać, że przełomu nie będzie. Miało być wielkie sprzątanie, będą małe porządki.
Piotr Rogowiecki
ekspert Pracodawców RP
Te projekty nie ułatwią życia przedsiębiorcom
OPINIA
Te projekty mają tak naprawdę czwartorzędne znaczenie dla odblokowania przedsiębiorczości i przywrócenia wolności gospodarczej w Polsce. Nawet jeżeli zostałyby uchwalone, nie ułatwią i nie przyspieszą założenia własnej działalności. Nie mają również na celu poważnej deregulacji gospodarki, co nieustająco zapowiada rząd. Nie spodziewajmy się, że komisja zaproponuje bardziej zaawansowane reformy. Rząd do tej pory stoi po stronie interesów biurokracji, a nie przedsiębiorców. Jeżeli nie ma pomysłu na rozwiązania uwalniające przedsiębiorczość, można je skopiować z innych krajów. W przeciwnym wypadku przedsiębiorcy będą uciekać do innych krajów UE, gdzie działalność można założyć i prowadzić bez przeszkód.
Andrzej Sadowski
wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha