Normy dotyczące bagaży są zbliżone u różnych przewoźników lotniczych. Bagaż podręczny można zabrać ze sobą na pokład samolotu. Jego wymiary zazwyczaj nie powinny przekraczać 55 x 40 x 25 cm, a waga nie powinna być większa niż 5 – 10 kg. W cenie biletu lotniczego, niezależnie od linii lotniczej, jest uwzględniona jedna sztuka takiego bagażu. Każda torba przekraczająca te limity musi zostać nadana do przewozu jako bagaż rejestrowany (w luku bagażowym). Dodatkowo bezpłatnie można zabrać na pokład samolotu torebkę damską, laptop, aparat fotograficzny czy płaszcz. Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest przewożenie ostrych przedmiotów. W bagażu podręcznym nie wolno też przewozić broni, materiałów wybuchowych oraz środków chemicznych. Płyny (napoje, perfumy, kremy, żele itp.) można przewozić na pokładzie samolotu tylko w pojemnikach do 100 ml, maksymalnie 10 sztuk, umieszczone w przezroczystym opakowaniu. Dozwolony jest przewóz pokarmu dla dziecka na czas podróży oraz leków, jeśli jest konieczne ich przyjmowanie w trakcie lotu.

Bagaż rejestrowany przewożony jest w luku bagażowym. Jego ilość i waga są zależne od trasy i przewoźnika. Na trasach europejskich oraz podczas lotów do Azji, Australii i na Bliski Wschód obowiązuje zasada wagowa. Można zabrać maksymalną określoną w warunkach biletu wagę bagażu niezależnie od liczby walizek. Dla klasy ekonomicznej jest to 20 kg. Na trasach transatlantyckich, podczas lotów do USA, Kanady, Ameryki Środkowej obowiązuje zasada sztukowa, czyli nie można zabrać więcej sztuk bagażu niż limit określony w warunkach biletu. Dla klasy ekonomicznej jest to jedna sztuka nieprzekraczająca 23 kg.

Mniej wyśrubowane zasady dotyczą przewozu bagażu promem. Maksymalna waga przypadająca na pasażera wynosi najczęściej 50 kg.

Zasady przewożenia bagażu autokarem są bardziej zróżnicowane. Trzeba zapoznać się z regulaminem firmy, z której usług chcemy skorzystać. Najczęściej można zabrać ze sobą bagaż podręczny o wadze do 5 kg i jedną sztukę bagażu podstawowego nie cięższego niż 25 kg. Przewóz każdej dodatkowej walizki podlega opłacie.