Przeszacowana inwestycja, nagłe zwolnienie z pracy czy może wręcz odwrotnie: podwyżka i większe możliwości finansowe – powodów do sprzedania mieszkania kupionego na kredyt może być wiele.

Garść porad, jak sprzedać mieszkanie z hipoteką, przygotowało Open Finance. Zdaniem analityków najłatwiejszą drogę mają osoby, które znalazły nabywcę dysponującego gotówką.

– Wtedy po prostu przelewa na rachunek banku wierzyciela kwotę odpowiadającą poziomowi zadłużenia, a resztę należności otrzymuje sprzedający – mówi Marcin Krasoń. Od razu zwraca uwagę, że niektóre banki pobierają prowizję za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Może ona sięgać nawet 1 proc. spłacanej kwoty.

Hipoteka to nie problem

Komplikacje zaczynają się, jeśli osoba, z którą chcemy przeprowadzić transakcję, musi zaciągnąć kredyt bankowy. Właśnie w tym momencie wiele osób rezygnuje z transakcji. Niepotrzebnie, tak naprawdę wystarczy pamiętać o kilku formalnościach. Po pierwsze musimy mieć na uwadze, że nowy bank może zostać wpisany do hipoteki dopiero po wykreśleniu starego, a ten z kolei zgodzi się na wykreślenie po otrzymaniu należnych pieniędzy.

– Trzeba więc w akcie notarialnym dokładnie opisać, jak transakcja zostanie zrealizowana, by interesy obu banków były zabezpieczone – radzi Krasoń. Tutaj kolejna ważna rzecz – zmian w hipotece nie można dokonać bez opinii i zgody obydwu banków. Zarówno tego, który jest już wpisany w hipotece, jak i banku, w którym kupujący zamierza zaciągnąć zobowiązanie. Zatem koniecznością jest załatwienie formalności z obydwiema instytucjami.