Czy mogę rozłożyć należność na raty?

Chcę wykupić mieszkanie od gminy, jednak nie stać mnie na zapłatę całości ceny. Czy mogę poprosić o rozłożenie jej na raty?

Czy mogę złożyć wniosek bez oferty urzędu?

Sprzedaż mieszkań komunalnych odbywa się w sytuacjach, gdy zgodzi się na to gmina. Do tej pory nie otrzymałem informacji o możliwości wykupu lokalu. Czy mogę sam złożyć wniosek o wykup?

Czy będę musiał zwrócić bonifikatę?

Wykupiłem mieszkanie komunalne z bonifikatą w 2006 r., czyli zanim jeszcze weszły w życie przepisy przewidujące możliwość wcześniejszej sprzedaży lokalu bez utraty zniżki. W tym roku odsprzedałem mieszkanie i kupiłem sobie za uzyskane pieniądze większe. Gmina przysłała mi pismo zobowiązujące mnie do zwrotu ponad 100 tys. zł. Czy miała do tego prawo?

Czy małżonek musi podpisać wniosek?

Przed kilkunastoma latami podpisałem umowę najmu mieszkania komunalnego wraz z żoną. Czy wniosek o jego wykup musimy złożyć teraz oboje?

Czy gmina może odmówić mi zakupu lokalu?

Lokal, w którym mieszkam, został przeznaczony do sprzedaży przez gminę. Nie złożyła ona mi jednak oferty zakupu. Gdy poszłam wyjaśnić sprawę, powiedziano mi, że najpierw taką propozycję przedstawiono byłemu właścicielowi budynku, którego wywłaszczono w 1967 r., i to on może przejąć mieszkanie w pierwszej kolejności? Czy jest to zasadne?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. Zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Kiedy najemca może wykupić gminne mieszkanie z dużą bonifikatą.