Ustalone odległości pomiędzy punktami sprzedaży napojów alkoholowych a obiektami o szczególnym znaczeniu, takimi jak m.in. szkoły, powinny być mierzone wzdłuż osi dróg publicznych, przy których są one usytuowane.
STAN FAKTYCZNY: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wydała negatywną opinię w sprawie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w jednym z lokali gastronomicznych. Organ powołał się na uchwałę rady miejskiej w sprawie zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży napojów alkoholowych i warunków ich sprzedaży. Zgodnie z jej treścią punkty sprzedaży napojów alkoholowych nie mogą być usytuowane w bezpośredniej bliskości miejsc kultu religijnego, szkół i przedszkoli. Restauracja wnioskodawcy przylega jedną ścianą do budynku zgromadzenia sióstr zakonnych. W budynku tym mieści się kaplica oraz przedszkole integracyjne.
Restaurator złożył zażalenie, a samorządowe kolegium odwoławcze je uwzględniło i wydało pozytywną opinię o wydaniu zezwolenia na sprzedaż alkoholu. W ocenie SKO za bezpośrednią bliskość należy rozumieć drogę, jaką należy przebyć między wejściami oraz możliwość kontaktu wzrokowego i słuchowego. Restauracja zaś jest ewidentnie oddzielona od budynku zgromadzenia dwoma ścianami bocznymi kamienic. Zgromadzenie zakonne zaskarżyło rozstrzygnięcie do sądu.
Z UZASADNIENIA: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił skargę sióstr. Sąd przypomniał, że zgodnie z art. 18 ust. 1, 2 i 3 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231 ze zm.) sprzedaż napojów alkoholowych może być prowadzona tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Zezwolenie wydaje się na podstawie pisemnego wniosku przedsiębiorcy po uzyskaniu pozytywnej opinii gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych o zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałami rady gminy. Ustawa daje radzie gminy kompetencje do ustalenia w drodze uchwały, dla terenu miasta liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży, jak i w miejscu sprzedaży oraz do ustalenia zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.
W budynku sióstr mieści się kaplica, która jest miejscem kultu religijnego. To, że wejście do restauracji umieszczono na ścianie skośnej nie ma – zdaniem składu orzekającego – żadnego znaczenia dla oceny kryterium bezpośredniej bliskości. Tak samo jak kwestia oddzielenia obu budynków dwoma, osobnymi ścianami.
Sąd potwierdził, że ustalone odległości pomiędzy punktami sprzedaży napojów alkoholowych a obiektami o szczególnym znaczeniu, takimi jak m.in. szkoły, powinny być mierzone wzdłuż osi dróg publicznych, przy których są one usytuowane. Zdaniem sądu skoro oba obiekty zlokalizowane są obok siebie, przy tym samym ciągu komunikacyjnym, to należy uznać, że lokal gastronomiczny jest usytuowany w bezpośredniej bliskości z kaplicą i przedszkolem.
Wyrok WSA w Gliwicach z 25 maja 2009 r., III SA/Gl 290/09, niepublikowany