Rada gminy, określając górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, musi stosować niższe stawki, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny.
STAN FAKTYCZNY: Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych z terenu gminy. W przedmiotowej uchwale zabrakło rozróżnienia na górne i niższe (preferencyjne) stawki opłat, w sytuacji gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny.
Z UZASADNIENIA: Zdaniem wojewody rada naruszyła art. 6 ust. 2 i 4 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.), zgodnie z którymi rada, określając górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, stosuje niższe stawki, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Przewodniczący rady gminy wyjaśnił, iż w gminie nie ma technicznych i organizacyjnych możliwości selektywnego zbierania odpadów z powodu braku zainteresowania przedsiębiorców do odbierania posegregowanych odpadów komunalnych. Poinformował jednocześnie, że w przypadku pojawienia się możliwości selektywnej zbiórki odpadów rada gminy dostosuje treść uchwały do wymogu określonego w art. 6 ust. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Zdaniem wojewody wyjaśnienia takie nie zasługiwało na uwzględnienie. Ustawą z 29 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o odpadach i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2005 r. nr 175, poz. 1485) zmieniono ustęp 2 i 4 artykułu 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w tym zakresie, iż w miejsce fakultatywnego określenia uchwałą górnych stawek opłat, wprowadzono obligatoryjny obowiązek takiej regulacji.
Oznacza to, że rada od 13 października 2005 r. (wejście w życie ustawy o zmianie ustawy o odpadach), określając górne stawki opłat, jednocześnie stosuje niższe stawki, gdy odpady byłyby zbierane i odbierane w sposób selektywny.
Ponadto należy wskazać, iż zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. z 2007 r. nr 39, poz. 251) podmiot prowadzący działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych jest obowiązanych do selektywnego odbierania odpadów oraz ograniczenia ilości odpadów ulegających biodegradacji kierowanych do składowania. Oznacza to, że na podmiotach prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wywozie odpadów komunalnych ciąży ustawowy obowiązek odbierania odpadów które zostały zebrane w sposób selektywny. Wywóz posegregowanych odpadów w sposób selektywny nie może być zatem uzależniany od dobrej woli przedsiębiorców prowadzących tego typu działalność gospodarczą.
Dodatkowo należy wskazać, iż obowiązek selektywnej zbiórki odpadów na terenie gminy wynika również z Regulaminu utrzymania czystości i porządku.
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody łódzkiego z 6 czerwca 2009 r. PrO-I-0911/ 228 /09