Od dziś pijani kierowcy dożywotnio utracą prawo jazdy

autor: Łukasz Kuligowski01.07.2010, 03:00; Aktualizacja: 01.07.2010, 13:47

Za spowodowanie wypadku, w którym będą ranni lub ofiary śmiertelne, pijany kierowca na zawsze straci prawo jazdy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (23)

  • Irena Anna(2010-08-26 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem trzeżwi kierowcy, przekraczający prędkość, powodujący śmiertelne wypadki powinni być tak samo traktowani jak kierowcy pijani, a więc należałoby ich także dożywotnio pozbawiać prawa jazdy. W przeciwnym razie będą traktowani jak " święte krowy ".Pijany kierowca, powodujący wypadek nie był zdolny do prowadzenia pojazdu.Trzeżwy kierowca powodujący wypadek też był niezdolny do prowadzenia pojazdu ale z innych niż alkohol powodów.W tej sytuacji występuje ten sam czyn i ta sama niezdolność do prowadzenia pojazdów tylko że w jednym przypadku występuje alkohol a w innym głupota.Jako że wszyscy obywatele są względem prawa równi to zarówno pijany kierowca jak i głupi za ten sam czyn powinni być tak samo traktowani.

    Odpowiedz
  • milion(2010-07-26 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    trzeba w pierwszej kolejności zmieniac to, co dzieje sie najczęsciej czyli kary za przekraczanie predkosci powinny ulec zmianie. w terenie zabudowanym jedzie ******** 101 km/h i dostanie 500zl, pojedzie 201- tez dostanie 500. jesli dostalby 1500 za jazde z pr. 80km/h na pewno odczulby to przez kilka ladnych miesiecy i nie pojechalby juz nigdy 100 bo wiedzial by ze bedzie jadl chleb z ****** przez rok.

    Odpowiedz
  • Luceq(2010-07-06 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    "Taką karę m o g ą obligatoryjnie orzekać sądy" - skoro mogą to nie muszą... i po co to wszystko

    Odpowiedz
  • pera(2010-07-02 21:00) Zgłoś naruszenie 00

    mało powiedziane powinna być kara śmierci i kasacja auta... nie na widzę pijaków... powinni zdychać w męczarniach oraz cpuny...taki hahor to mao pampersy między jajami rozm. xxxxlll...bez mózgowce...)))))

    Odpowiedz
  • kaki(2010-07-01 19:47) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobry artykul.

    Odpowiedz
  • Irek(2010-07-01 18:06) Zgłoś naruszenie 00

    Co wy tak bronicie pijaków za kierownicą? Wiadomo, że każdy może popełnić błąd, ale gdy ktoś kieruje po wypiciu, to jakby sie prosił o popełnienie błędu. A jak mu się coś stanie, to państwo wypłaca mu rentę często dożywotnio, a on tylko narzeka, że za niska, że nie można za to "godnie" żyć. No i oczywiście piją dalej, na to zawsze jakoś na boku dorobią.

    Odpowiedz
  • aplikant(2010-07-01 16:05) Zgłoś naruszenie 00

    nie ma obligatoryjnego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze dla pijanego kierowcy, który spowodował śmiertelny wypadek po raz pierwszy. nie ma, ponieważ ustawodawca przewidział wyjątek - wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami - który pozwala odstąpić od orzeczenia środka karnego na zawsze.

    Odpowiedz
  • trzeźwy_alkoholik(2010-07-01 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    NO BARANKI! czytajcie ze zrozumieniem :)..."Od dziś pijani kierowcy dożywotnio utracą prawo jazdy ___Za spowodowanie wypadku, w którym będą ranni lub ofiary śmiertelne, pijany kierowca na zawsze straci prawo jazdy."
    za jechanie po użyciu alkoholu lub innych środków zmieniających świadomość (też narkotyki) karanie na poprzednich zasadach-TYLKO RECYDYWA niech się boi!!!
    polecam logikę.

    Odpowiedz
  • Ewka(2010-07-01 13:47) Zgłoś naruszenie 00

    Do Janeczka

    Dopuszczalny limit alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii juz wkrótce bedzie wynosil 0 (zero) promila. Takie zmiany wprowadza nowy rzad.
    Wielka Brytania podnosi tez ceny alhoholi, podatków i cel. W ostatnich miesiacach ceny alkoholi (i papierosów) w Wielkiej brytanii wzrosly kilkukrotnie.
    To tak do wiadomosci wszystkich czytajacych.
    ---
    osobiscie zmiany uwazam to za bardzo dobry pomysl. Polska tonie w alkoholu. Wystarczy sie rozejrzec co sie dzieje wkolo.

    Odpowiedz
  • Pisarz(2010-07-01 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    Mogą obligatoryjnu czy może muszą fakultatywnie? Co to za autor ??? Redakcja na wakacje wyjechała a został kto ??? Bo sprzątaczka z pewnością zna znaczenie słowa obligatoryjnie

    Odpowiedz
  • Duzy(2010-07-01 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z janeczkiem, nietrzeźwi kierowcy są plagą, ale wypadki powodują trzeźwi kozacy. ostatnie jechałem w stronę mazur. na drogach jest wojna, jadą 100 km/h przez miasto, a policji nie ma. nie mówi się ilu złapali za łamanie przepisów drogowych, a tylko za jazdę po pijanemu. bo tak jest łatwiej, zatrzymujesz, dajesz alkomat i mandat wręczony. a żeby złapać debila, który jedzie jak szalony musisz się napracować. ale jednego nie zrozumiałem w zdaniu: Taką karę mogą obligatoryjnie orzekać sądy. mogą czy muszą. logika się kłania, byla na pierwszym roku :-)

    Odpowiedz
  • olek(2010-07-01 11:36) Zgłoś naruszenie 00

    Tylk patrzeć jak alkocholikom zabroni się chodzenia do końca życia.

    Odpowiedz
  • Prawnik dodaje(2010-07-01 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Z otrzymanego raportu przewodn. komisji sejmowej J Piechocińskiego , z czerwca 20120r, wynika ,że wypadki drogowe z udziałem nietrzeźwych zmniejszyły się z 9 367 w 2000r do 5 346 w 2009 r.

    Odpowiedz
  • ja(2010-07-01 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Mogą obligatoryjnie - czy autor zna znaczenie słowa "obligatoryjnie" ?
    Bo chyba znaczenie słowa "mogą" zna.
    Jak się pisze artykuły to trzeba jeszcze trochę polskiego przy tym znać.

    Odpowiedz
  • Prawnik(2010-07-01 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli się zaostrza kary to trzeba z budżetu przeznaczyć dodatkowe pieniądze na budowę wiezień albo organizować obozy. Czy w tym Sejmie w ogóle ktoś myśli. Najwięcej w nim nauczycieli i rolników z zawodu.Prawników Profesorów nie słuchają!!

    Odpowiedz
  • stan(2010-07-01 10:18) Zgłoś naruszenie 00

    Od lat slysze od ludzi 3 Rzoeczpospolitej , ze nie surowosc kary , a jej nieuchronnosc jest najbardziej dolegliwa . Co sie zmienilo ?
    Zeby sie zmniejzsyla przestepczosc w innych sferach, tez trzeba zaostrzyc kary.
    Dobry poczatek.

    Odpowiedz
  • Janeczek(2010-07-01 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    95% ukatrupionych i połamanych na drogadch to sprawka trzeźwych, a główna przyczyna to nieopanowanie pojazdu przy nadmiernej prędkości ,wymuszanie "na trzeciego" , gwałtowne zjechanie na przeciwny pas ruch w wyniku nieuwagi lub zaśnięcia oraz ogólna nieuwaga i zła ocena sytuacji na drodze. Osoby nietrzeźwe - jeżeli już powodują wypadki - to z takich samych powodów jak trzeźwi a nie z powodu np 0,5 promila. Exstra karanie za bycie w stanie 0,5 promila wskazuje że można równie dobrze wprowadzić kary z jazdę w starych butach. Ta sama skala zagrożenia. My tylko zaostrzamy niczym taliban, ale z myśleniem jakby gorzej.
    Wspomnę tylko jak w tej sprawie jest np. Wielkiej Brytani ( do 0,7promila) czy Niemiec( do 0,5 promila) i nie są to kraje ciemnoty rządzonej przez ciemniaków.

    Odpowiedz
  • aaqw(2010-07-01 08:52) Zgłoś naruszenie 00

    T o t a l i t a r y z m , naduzywanie prawa (dlaczego nie rozsadne stosowanie prawa)w imie my wiemy lepiej kaleki mozgowe z wiejskiej no tak przeciez myslenie to boli. Moze tak odrazu wieszac bedzie prosciej. !!!

    Odpowiedz
  • hmm(2010-07-01 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    hmm, czyli koleś, który będzie miał promile za cholerę nie udzieli pomocy poszkodowanemu, bo tak czy siak zabiorą mu prawo jazdy

    Odpowiedz
  • mmm(2010-07-01 08:03) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda, że za przekroczenie prędkości nie zabierają dożywotnio.
    50% wypadków spowodowanych jest przez prędkość i wymuszenia. 11% przez pijanych.

    Odpowiedz