Za spowodowanie wypadku, w którym będą ranni lub ofiary śmiertelne, pijany kierowca na zawsze straci prawo jazdy.
Zgodnie z wchodzącymi dziś w życie zaostrzonymi przepisami kodeksu karnego za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości grozi dożywotnia utrata prawa jazdy, jeżeli w zdarzeniu tym ktoś straci życie lub zostanie ranny. Taką karę mogą obligatoryjnie orzekać sądy.
Tylko w wyjątkowych okolicznościach sędziowie nie będą orzekać dożywotniego odebrania praw jazdy. Decyzję taką sędziowie będą musieli dokładnie uzasadnić. Wówczas kara pozbawienia uprawnień do kierowania pojazdami zostanie zawieszona.
Zgodnie z nowelą kodeksu karnego takie same sankcje grożą za spowodowanie wypadku po zażyciu narkotyków. Ponadto na dożywotnią utratę prawa jazdy narażą się także ci, którzy uciekną z miejsca wypadku.
Zmiany w kodeksie karnym są równie surowe dla osób, które w przeszłości były już ukarane za jazdę pod wpływem alkoholu. Jeżeli okaże się, że ktoś już został w przeszłości skazany za takie przestępstwo i znów się go dopuszcza lub siada za kierownicą mimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów, to trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Podobnie przepisy potraktują osoby, które ponownie zostaną przyłapane na jeździe po zażyciu narkotyków.