Problemów z wynajmem mieszkania pozwoli uniknąć właściwie sporządzona umowa z najemcą. Powinna zawierać informacje o wysokości czynszu, opłat dodatkowych, dokładny opis wynajmowanego lokalu i czas, na jaki została zawarta.

Czy potrzebny jest protokół przekazania

Czytelniczka odziedziczyła mieszkanie po rodzicach i chce je wynająć. Zgłosiła się do pośrednika, który pokazuje jej mieszkanie przyszłym najemcom. Czy przy podpisaniu umowy najmu powinna sama poinformować najemcę o tym, jakie przedmioty pozostawia w mieszkaniu, aby mógł z nich korzystać?

Czy umowa ma zawierać dodatkowe pozwolenia

Najemca części domu chce korzystać również z ogrodu i piwnicy. Domaga się, aby zgoda wynajmującego została zamieszczona w umowie najmu. Czy prawidłowo sporządzona umowa najmu powinna zawierać również takie dodatkowe elementy?

Czy umowę sporządza się na piśmie

Czy oprócz czasu trwania umowy i wysokości czynszu należy dokładnie opisać w niej obowiązki obu stron? Czy strony powinny sporządzić umowę na piśmie?

Czy umowa o najem okazjonalny ma być spisana

Chcę wynająć mieszkanie na podstawie umowy o najem okazjonalny. Jestem osobą fizyczną, więc mogę zawrzeć taką umowę. Czy trzeba ją sporządzić na piśmie?

Czy konieczne są załączniki

Jakie załączniki trzeba dołączyć do umowy o najem okazjonalny? Czy są one zawsze potrzebne?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak sporządzić umowę najmu, by nie przegrać sporu w sądzie.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.