Jak poinformowało ministerstwo sprawiedliwości w komunikacie, dostęp do Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych w systemie on-line uzyska na razie jedna trzecia spośród przedstawicieli tego zawodu w Polsce. Uruchomiony system elektronicznego dostępu ma tymczasowo, jak zaznaczono, charakter pilotażowy i testowy. "Następnym etapem będzie pełny dostęp do tych danych dla całego samorządu komorniczego" - zapewnia resort.

Satysfakcję z podpisanego porozumienia wyraziła rzecznik prasowa Krajowej Rady Komorniczej Iwona Karpiuk-Suchecka. "Dostęp on-line ułatwi i przyśpieszy pracę komorników, czynimy starania, aby w najbliższym czasie zwiększyć grupę komorników, dla których możliwe będzie korzystanie z systemu" - powiedziała.

Do tej pory informacje z Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych, na przykład odpisy, zaświadczenia czy wgląd do księgi wieczystej udostępniała tylko Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych oraz jej ekspozytury w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych, w których wdrożono system informatyczny. Od skierowanych wniosków pobierane były opłaty. Natomiast według zawartego porozumienia dostęp do systemu w okresie testów ma być bezpłatny.

Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych tworzona jest od kilku lat

Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych tworzona jest od kilku lat w ramach projektu Nowa Księga Wieczysta. Obecnie już w kilkudziesięciu sądach rejonowych w kraju wszystkie księgi wieczyste, które prowadzone były w formie dotychczasowej, przepisane zostały do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie informatycznym.

Wprowadzenie dla komorników elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych, jak podawało kilka miesięcy temu ministerstwo sprawiedliwości, jest jedną z wielu zmian prowadzących do większej informatyzacji polskiego wymiaru sprawiedliwości. Należą do nich także plany nagrywania i rejestrowania przebiegu rozpraw w sposób elektroniczny oraz utworzenie w styczniu bieżącego roku e-sądu, czyli rozpatrywanie spraw w ramach elektronicznego postępowania upominawczego.