Quad otrzymany na komunię może okazać się nieudanym prezentem. Przepisy określają, że trzeba mieć przynajmniej 13 lat i kartę motorowerową, aby móc wyjechać takim pojazdem na drogę. W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o kierujących pojazdami, która minimalny próg wiekowy do jazdy quadem podniesie do 14 lat. Ośmiolatek będzie mógł nim pojeździć jedynie po posesji rodziców lub na łące u dziadka.

Quady są popularnym prezentem komunijnym. Jednak w obecnym stanie prawnym możliwość jazdy takim pojazdem po drogach publicznych jest możliwa, gdy ma się 13 lub 16 lat. Minimalny próg wiekowy zależy od tego, w jaki sposób zarejestrowano quada. Jeżeli jest zarejestrowany jako motorower, to może nim się poruszać 13-latek, który ma kartę motorowerową. W przypadku, gdy taki pojazd został zarejestrowany jako samochód, to wówczas do poruszania się nim potrzebna jest przynajmniej kategoria B1, którą można uzyskać w wieku 16 lat za zgodą rodziców. W konsekwencji młodsze osoby mogą jeździć na takich maszynach jedynie po terenie prywatnym, gdzie nie obowiązują przepisy ruchu drogowego.

Projekt nowej ustawy o kierujących pojazdami porządkuje zasady jazdy na quadach. Propozycje zakładają wprowadzenie nowej kategorii AM. Zastąpi ona kartę motorowerową. Jednak takie uprawnienie uzyska osoba, która ma skończone 14 lat, a nie 13. Z kategorią AM będzie można poruszać się skuterem lub małym quadem. Aby uzyskać takie prawo jazdy na małego quada lub motorower, trzeba będzie ukończyć kurs i zdać egzamin państwowy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

Projekt wprowadza definicję quadów, które zostaną określone jako czterokołowiec i czterokołowiec lekki. Z kolei czterokołowiec lekki to pojazd, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h i masę do 350 kg.

Zdefiniowanie takich pojazdów sprawi, że znikną rozbieżności związane z różnym ich rejestrowaniem – jako motorower lub jako samochód. Quad będzie rejestrowany jako czterokołowiec.

Zgodnie z projektem ustawy większym quadem, czyli czterokołowcem, będzie mógł poruszać się kierowca, który ukończy 16 lat i zdobędzie kategorię B1.