Wzory przemysłowe: Małe zakłady złotnicze będą walczyć z firmą Apart

autor: Agnieszka Bobowska, Daria Stojak06.05.2010, 03:00; Aktualizacja: 06.05.2010, 17:31

Duże firmy jubilerskie rejestrują popularne wzory biżuterii i pozywają złotników za kradzież praw. Złotnicy domagają się unieważnienia rejestracji wzorów, których używali do swoich wyrobów. Urząd Patentowy nie bada, czy zgłaszany do rejestracji wzór nie był wcześniej używany.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • baba(2010-07-15 23:35) Zgłoś naruszenie 10

    Firma Apart rządzą cwaniacy, którzy wierzą, że kasą można zniszczyc wszystkich począwszy od pracowników, a skończywszy na konkurencji. Jeśli coś wyróżnia produkty firmy Apart od innych, to nie jej oryginalny wzór ale marketing, za który słono płacą klienci tej firmy.

    Odpowiedz
  • maniek(2014-07-27 08:45) Zgłoś naruszenie 00

    A prawa autorskie?

    Odpowiedz
  • shr(2010-05-06 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    "jeśli jubilerzy czują się pokrzywdzeni na skutek działań podejmowanych przez dużą firmę, powinni wykazać przed Urzędem Patentowym RP, że wzór, na który zostało udzielone prawo z rejestracji, nie jest nowy i nie posiada indywidualnego charakteru"
    Czyli znowu ktoś będzie musiał udowadniać, że nie jest wielbłądem...
    Jak to w postępowaniu nakazowym: ktoś beknie sobie roszczenie, sąd wydaje nakaz bez udziału strony, a potem pozwany musi udowadniać, że nie jest tak, jak zażądał powód. A nie daj siło sprawcza, że będzie błąd w durnym formularzu i pozwany przegrywa z przyczyn formalnych...
    I w ten właśnie sposób prawo stoi po stronie cwaniaków, a nie ma nic wspólnego z wymierzaniem sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • usmichal(2010-05-06 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    proste, przestanmy kupowac w aparcie i tyle ;-)

    Odpowiedz
  • orinoco(2010-05-06 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    APART to się nazywa? Trzeba zapamiętać i omijać. Tak kończą się działania w ramach tzw. ochrony własnego wizerunku.

    Odpowiedz
  • Piotrek(2010-05-06 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieję, że jak skończe studia to zdam aplikację, i moim marzeniem jest walczyc z takimi firmami - "dziadami". Szczególnie TP na odstrzał

    Odpowiedz
  • Majkel(2010-05-06 16:03) Zgłoś naruszenie 00

    300 zł za udzielenie rejestracji wzoru przemysłowego ;D haha to jest śmieszna kwota. Powinno się w tej dziedzinie wprowadzać stawki uzależnione od wielkości obrotu podmiotu/spółki w poprzednim roku kalendarzowym. Tylko firmy na starcie oraz podmioty o malym przychodzie powinny mieć tak niską stawkę. Taki "Apart", biorąc pod lupę jego obroty, co najmniej kilka tysięcy złotych za wzór (JEDEN).

    Odpowiedz
  • koneserka biżuterii(2010-05-17 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    Apart-kupowałam tam biżuterię.Właśnie przestanę!!!Ich wzory zastrzeżone.Właśnie pooglądałam sobie te zastrzezone wzory na stronie Urzędu Patentowego.Śmiech ogarnia!!!Onie uważają to za swoje wzory?Te wzory istniały od lat.Podobne pierścionki i kolczyki widziałam za granicą (nie podam gdzie i w jakim kraju-bo jeszcze Apart będzie uzurpował sobie do nich prawa)-a jeżeli ktoś je "zerżnął" to na pewno nie tamta firma od Apartu, a odwrotnie.

    Odpowiedz
  • olo(2010-06-12 00:29) Zgłoś naruszenie 00

    moznaprosić o dokładny adres strony z wzorami zastrzeżonymi?pozdr.

    Odpowiedz