Nic przeciwko wystawieniu wspólnej kandydatury na Rzecznika Praw Obywatelskich nie mają PO i PSL. Do czasu nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza PiS.

Wybór nowego RPO jest konieczny po tragicznej śmierci Janusza Kochanowskiego w katastrofie lotniczej koło Smoleńska. Termin zgłaszania przez kluby kandydatów na tę funkcję upływa 11 maja.

Rzecznik Praw Obywatelskich to jest najważniejsza instytucja, która stoi na straży praw człowieka i obywatela i dlatego uważamy, że dobrze byłoby, aby była to osoba najlepsza z najlepszych - wybitny prawnik i taka kandydatura, pod którą mogliby podpisać się wszyscy posłowie - mówiła na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska.

Dlatego - podkreśliła - Lewica apeluje, by "zgłosić taką osobę, która zyskałaby poparcie wszystkich sił politycznych".

Szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Ryszard Kalisz (Lewica) również podkreślił, że wybór RPO powinien być "wyborem osoby jak najbardziej kompetentnej", a "nie z klucza koleżeńsko-partyjnego".

"Mamy taką osobę - o niekwestionowanym dorobku, wybitnego wykładowcę wielu uniwersytetów - od Australii, poprzez Florencję, po Stany Zjednoczone i - naszym zdaniem - taką osobę, która jest do zaakceptowania przez wszystkich" - przekonywał Kalisz. "Z jednej strony pisał książki z politologii o teorii liberalizmu, z drugiej strony - o sprawiedliwości społecznej, a z trzeciej - był zapraszany przez pana profesora Lecha Kaczyńskiego na spotkania intelektualistów w Lucieniu" - dodał poseł Lewicy.

Kalisz nie chciał jednak zdradzić nazwiska kandydata. Jak zaznaczył, chce, by najpierw w tej sprawie zakończyły się rozmowy z pozostałymi klubami. Poseł Lewicy poinformował również, że rozmawiał z osobą, o której mówi, i - według niego - jest ona zainteresowana ubieganiem się o funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich.