– To nie tylko uderza w interesy legalnych sprzedawców, ale jest też po prostu grzechem – mówi ksiądz Bartłomiej Król SDS, dyrektor wydawnictwa Salwator.

Specjalny list do internautów opublikują dziś największe katolickie portale: Wiara.pl, Katolik.pl i Opoka.org.pl, a także katolickie wydawnictwa Salwador oraz Dom Wydawniczy Rafael. Jego pomysłodawcą jest Marcin Kornik-Korn, szef największej katolickiej księgarni internetowej Gloria24.pl. – Skandalem jest to, że tak wielu internautów, zamiast legalnie kupić książkę, e-book czy audiobook, woli ściągnąć ją, czyli tak naprawdę ukraść z portali takich jak Chomikuj.pl – mówi nam Kornik-Korn.

Poważna strata

Szef Glorii24.pl narzeka, że regularnie czyta na forach wyznania internautów, którzy doradzają sobie nawzajem, gdzie można za darmo znaleźć sprzedawane przez jego księgarnię książki. – A przecież za każdą taką książką stoją ludzie, którzy ciężko pracowali na jej stworzenie. Teraz zaś są okradani z owoców swojej pracy – mówi Kornik-Korn.

Chomikuj.pl w założeniu ma służyć jako zapasowy dysk w sieci – możemy tam wrzucić zdjęcia, ważne dokumenty, pliki, które nie mieszczą się nam na komputerze. Możemy też dać do nich dostęp innym internautom. Niestety już pierwszego dnia funkcjonowania tego portalu, który ma dziś 4 mln użytkowników, obok notatek z wykładów pojawiła się nielegalna kopia książki. Dziś przechowywanych jest na nim ponad 232 mln plików! Spora część znajduje się tam nielegalnie i dlatego właściciele wydawnictw tracą na tym kilka milionów złotych rocznie.