Chomikuj.pl jak burza idzie w rankingu popularności polskich serwisów. Ma dziś blisko 4 mln użytkowników i zajmuje 19. miejsce wśród najpopularniejszych domen. Nic dziwnego więc, że rok temu Chomikuj.pl kupiła Interia.

Skąd taki wzrost popularności tego serwisu? Strona ta w założeniu ma służyć jako nasz dysk w sieci – możemy tam wrzucić zdjęcia, ważne dokumenty, pliki, które nie mieszczą się nam na dysku. Możemy też dać do nich dostęp znajomym. Szybko jednak obok notatek ze studiów i rodzinnych zdjęć pojawiły się na nim pliki muzyczne, filmy i kopie książek. Dziś przechowywanych jest tam ponad 232 miliony plików! Nie wszystkie oczywiście to pliki pirackie. – Ale nie oszukujmy się, to właśnie bezpłatny dostęp do nich odpowiada za taki wzrost popularności Chomikuj.pl – uważa ekspert od prawa autorskiego Olgierd Rudak.

Oficjalnie serwis Chomikuj.pl zapewnia, że robi wszystko, by dbać o prawa autorskie. – Tygodniowo otrzymujemy od kilku do kilkunastu wiarygodnych zgłoszeń o bezprawnym charakterze przechowywanych plików udostępnianych przez użytkowników serwisu. Do chwili obecnej uniemożliwiliśmy dostęp do ok. 4,9 mln plików – mówi rzecznik serwisu Piotr Hałasiewicz.

Tłumaczenia serwisu przypominają argumenty YouTube. Największy na świecie serwis z plikami wideo permanentnie kasuje piracką zawartość.

Był precedens

Nie zmienia to faktu, że można tam znaleźć sporo nowych filmów, seriali i wideoklipów. Podobnie tłumaczył się w właściciel serwisu OdSiebie.com.

Zapewniał, że nie ma mowy o odpowiedzialności serwisu, bo to sami użytkownicy ponoszą konsekwencje za umieszczane tam pliki. Mimo to w listopadzie Łukasz Ć. został zatrzymany przez policję, bo prokuratura inaczej zinterpretowała prawo. – Moim zdaniem popełniono wtedy błąd. Przecież tak jak właściciel giełdy samochodowej nie może odpowiadać za to, że ktoś na niej sprzeda kradzione auto, tak właściciel serwisu nie odpowiada za to, co robią jego użytkownicy – mówi Rudak. – Ale precedens z OdSiebie.com pozwala się zastanawiać, czy podobny los niedługo nie będzie czekał Chomikuj.pl.