Na najnowszą powieść Dana Browna „Zaginiony symbol” polscy czytelnicy czekali cztery lata. Tuż po swojej premierze książka stała się hitem. I to nie tylko w księgarniach, także w serwisie Chomikuj.pl, gdzie całkiem za darmo można ściągnąć jej pirackie wersje. Tylko z konta jednego użytkownika zrobiono to 6 tysięcy razy. Wszystkich użytkowników tego serwisu jest już blisko 4 mln.

„Zaginiony symbol” to tylko jedna z dziesiątków tysięcy książek, które są do pobrania na specjalnych serwisach internetowych służących oficjalnie za zapasowe internautom dyski. – Jawne piractwo – oburzają się polscy wydawcy i zapowiadają walkę. Już zasypują popularnego Chomika skargami i zgłaszają sprawę policji. „Zwracam się do Państwa z prośbą, aby zacząć aktywnie walczyć z serwisami udostępniającymi nielegalnie Państwa treści w internecie. Chcielibyśmy, w pierwszej kolejności, skierować nasze działania przeciwko serwisowi Chomikuj.pl” – taki list najpierw do swoich kontrahentów, a potem do niemalże wszystkich polskich wydawnictw rozesłał kilka dni temu Bartłomiej Roszkowski, właściciel serwisu Nexto.pl sprzedającego e-booki i książki w wersji audio.

– Ktoś wreszcie musiał to głośno powiedzieć: Chomikuj.pl, Wiaderko.pl, Peb.pl czy inne podobnie działające serwisy stają się prawdziwą plagą dla wydawców – mówi nam Roszkowski. Rzeczywiście coraz więcej wydawnictw skarży się na straty, jakie ponosi z powodu piractwa książkowego. Nieoficjalnie ich właściciele mówią, że to może być nawet kilka milionów złotych rocznie.

– Chomikuj.pl? O tak, skarg jest od groma. Trzeba uporządkować tę samowolkę – przyznaje nam Piotr Dobrołęcki, wiceszef Polskiej Izby Książki. – Dlatego PIK zajmie się tym problemem na swoim najbliższym zgromadzeniu 14 maja – dodaje Dobrołęcki.

– Jesteśmy serwisem hostingowym udostępniającym użytkownikom narzędzie, które – podobnie jak każde inne – może być przez nich wykorzystane we właściwy i niewłaściwy sposób – tłumaczy Piotr Hałasiewicz, rzecznik Chomikuj.pl. – Zdarzają się niestety przypadki, iż użytkownicy wbrew postanowieniom regulaminu wykorzystują konta na portalu do łamania praw – dodaje Hałasiewicz i zapewnia, że serwis reaguje na takie skargi.