Organ administracji nie jest związany podaną przez stronę podstawą prawną żądania. To treść żądania wyznacza stosowną normę prawa materialnego, która będzie miała zastosowanie w konkretnej sprawie i która ma znaczenie dla ustalenia zakresu postępowania dowodowego.
SYGN. AKT II SA/BK 541/06
Ostateczną decyzją powiatowy inspektor nadzoru budowlanego działając w oparciu o nakazał nadleśnictwu wymianę dachu na jednym z budynków na taki, który nie zawiera azbestu. Nadleśnictwo złożyło wniosek o zmianę tej decyzji w oparciu o art. 154 k.p.a. Konkretnie chodziło o przesunięcie terminu wykonania prac ze wskazaniem na brak środków finansowych. Organ odmówił przesunięcia terminu wykonania prac. Wskazał, że art. 154 par. 1 k.p.a. ustanawia dwie przesłanki, które muszą wystąpić łącznie, aby można było wzruszyć decyzję ostateczną. W tym przypadku nie występuje żadna z przesłanek umożliwiających zmianę decyzji. Natomiast strona powinna się liczyć z koniecznością wymiany użytych w budowie wyrobów z azbestu już od listopada 1998 roku, tj. od powstania obowiązku oceny obiektów zawierających azbest. Spór między nadleśnictwem a organem budowlanym ostatecznie trafił na wokandę sądu administracyjnego. A Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku uwzględnił skargę nadleśnictwa.
Jak wyjaśnił sąd organ administracyjny istotnie związany jest żądaniem określonym we wniosku wszczynającym postępowanie i jest zobowiązany do dokładnego określenia treści żądania strony, które to żądanie wyznacza rodzaj sprawy będącej przedmiotem postępowania. Nie może on z urzędu dokonać zmiany kwalifikacji. Niemniej jednak organ nie jest związany podaną przez stronę podstawą prawną żądania. To bowiem treść żądania wyznacza stosowną normę prawa materialnego, która będzie miała zastosowanie w konkretnej sprawie i która ma znaczenie dla ustalenia zakresu postępowania dowodowego. Organ administracji ma obowiązek dochodzenia prawdy obiektywnej i działania na podstawie przepisów prawa - podkreślił sąd. Musi rozpoznać sprawę co do istoty na podstawie obowiązującego prawa mającego zastosowanie w konkretnym stanie faktycznym. W przedmiotowej sprawie po ustaleniu, że w wyniku rozstrzygnięcia zawartego w decyzji skarżący nabył prawo, a więc, że zachodzi podstawowa przesłanka uzasadniająca modyfikację ostatecznej decyzji na podstawie art. 155 k.p.a., powinien przeprowadzić postępowanie dowodowe w celu ustalenia, czy w sprawie zachodzą pozostałe przesłanki określone w tym przepisie.
MICHAŁ STUCZYŃSKI