Mam nadzieję, że prokuratura będzie sprawna, niezależna, skuteczna, wolna od jakichkolwiek nacisków i prowadzącą postępowania w sposób należyty - zapowiada w rozmowie z PAP wybrany w piątek przez Prezydenta RP na Prokuratora Generalnego Andrzej Seremet.

W wywiadzie udzielonym w piątek PAP Andrzej Seremet powiedział, że jego pierwszym zadaniem będzie utworzenie "korpusu Prokuratury Generalnej", czyli powołanie prokuratorów spośród obecnych prokuratorów Prokuratury Krajowej, prokuratur apelacyjnych i okręgowych. "To zadanie najpilniejsze. Ma to nastąpić do 31 marca, więc czasu jest niewiele. Bez tych aktów Prokuratura Generalna nie mogłaby działać" - stwierdził.

Zapowiedział także przegląd szefów jednostek prokuratur apelacyjnych, okręgowych i rejonowych. To będzie się odbywać w dłuższym czasie, ponieważ ustawa nie określa terminu.

"Z zadań innego rodzaju wymienię kwestię organizacji strukturalno-budżetowej Prokuratury Generalnej, a także opiniowanie projektu rozporządzenia ministra sprawiedliwości, tzw. regulaminu wewnętrznego urzędowania prokuratury, gdzie określa się bardzo istotne zagadnienia, przede wszystkim kwestie nadzoru" - powiedział nominat.

Pytany, na jakiej grupie osób się oprze, Andrzej Seremet, powiedział: "Będą to na pewno prokuratorzy doświadczeni, nie tylko prokuratorzy krakowscy, jak mnie się podejrzewa, ale także prokuratorzy spoza Krakowa". "Klucz terytorialny nie będzie miał zastosowania, lecz rzeczywista wiedza i umiejętności" - podkreślił.

Nominowany na Prokuratora Generalnego Andrzej Seremet uważa, że "prokuraturę uda się oddzielić od polityki, jeżeli prokuratorzy będą tego chcieli". "Ja na pewno zrobię wszystko, żeby prokuratorzy mieli taki komfort" - zapewnił.

Prezydent Lech Kaczyński zdecydował w piątek, że prokuratorem generalnym będzie krakowski sędzia Andrzej Seremet. To pierwszy od 20 lat prokurator generalny niebędący jednocześnie ministrem sprawiedliwości.

Seremet urodził się w 1959 r. w Radłowie (woj. małopolskie). Jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, na studiach był członkiem NZS. Od połowy lat 80. orzekał w sądzie rejonowym i wojewódzkim w Tarnowie. Od 1997 r. orzeka w sprawach karnych w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Przez kilka miesięcy w 2008 r. był delegowany do Sądu Najwyższego. Pełnił też funkcję rzecznika dyscyplinarnego krakowskich sędziów.

Nowy prokurator generalny rozpocznie urzędowanie 31 marca, gdy wejdzie w życie rozdział funkcji. Będzie ją pełnił przez jedną, 6-letnią kadencję. Nominat ma też niezwłocznie przedstawić prezydentowi swego pierwszego zastępcę, którego powołuje również Lech Kaczyński, przy kontrasygnacie premiera.