Bryliński razem ze swoim wspólnikiem Sławomirem Sikorą zostali w 1997 r. skazani na kary po 25 lat więzienia za zabójstwo dwóch terroryzujących ich gangsterów.

Historia ta stała się kanwą scenariusza filmu Krzysztofa Krauze pt. „Dług”

Film Krauzego powstał w 1999 r. i stał się hitem kinowym. Postać Brylińskiego odtwarzał Robert Gonera.

"Dług" zdobył najważniejsze polskie nagrody filmowe m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (w czterech kategoriach) oraz Polskie Nagrody Filmowe "Orły".

Sikorę, który odsiedział 10 lat, ułaskawił prezydent Kwaśniewski w ostatnich dniach urzędowania

Wnioski Brylińskiego o łaskę konsekwentnie jednak odrzucano. Obecnie rozpatrywany jest kolejny z nich.

Tymczasem w sierpniu ministerstwo sprawiedliwości uznało, że Bryliński pozostanie na wolności do czasu podjęcia decyzji przez głowę państwa o ewentualnym ułaskawieniu.

Jak ustalił serwis internetowy tvp.info, opinia prokuratury w sprawie ułaskawienia Brylińskiego będzie pozytywna, ale ma być gotowa dopiero na początku przyszłego roku.

Kancelaria Prezydenta nie spieszy się z podjęciem decyzji

- W zespole do spraw ułaskawień trwają prace nad przygotowaniem wniosku do prezydenta Lecha Kaczyńskiego o ułaskawienie skazanego. Na razie nie możemy jednak określić daty kiedy to nastąpi – mówi prok. Maciej Kujawski z biura prasowego ministerstwa sprawiedliwości.

Choć prezydent kilkakrotnie sugerował, że Bryliński powinien zostać ułaskawiony, przedstawiciele jego kancelarii zaznaczają, że nic jeszcze nie jest przesądzone.

Jak twierdzi szef Kancelarii Prezydenta Lech Kaczyński "podejmie decyzję po uzyskaniu opinii sądów i prokuratora".

TS/TVP Info