Trybunał Konstytucyjny: obniżka emerytur dla WRON - niekonstytucyjna, dla SB - zgodna z konstytucją

24.02.2010, 06:00; Aktualizacja: 24.02.2010, 19:46

Ustawa obniżająca wyższe emerytury b. funkcjonariuszom SB jest zgodna z konstytucją - uznał dziś Trybunał Konstytucyjny. Zakwestionował zaś obniżanie emerytur członkom WRON, ale tylko za okres sprzed wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Było 5 zdań odrębnych.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (152)

  • kocham PRL(2012-11-08 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    ja to bym esbekow zebral do samoltu i wywiozl nad smolensk i ich zrzucil a pozniej tusaka i pawlakas na woz z obornikiem i zrzucil nad kabatami a pozniej dopiero by były wybory i Pan Jaroslaw Kaczynski bylby wreszcie Prezydentem tak mu diopomoz

    Odpowiedz
  • KOR(2010-03-01 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    dO OO7

    A TY INTELEKTUALISTO MYSLISZ , ŻE DZISIAJ NIE MA INSTRUKCJI 007 I NIE MA OBOWIAZKU DONOSZENIA.dZISIAJ W PORÓWNANIU DO TAMTYCH CZASÓW PODSLUCHÓW JEST 17 RAZY WIĘCEJ A DONOSICIELSTWA JEST MNIE BO TYLKO GŁUPEK PODPISZE ABW ZOBIOWIAZANIE DO WSPÓŁPRACY ,BO MINIE PARĘ LAT I ZNOIWU PAJACE Z IPN UJAWNIĄ ŻRÓDLA. aLE DZUIĘKI TEMU WSZYSTKIE OBCE SŁUŻBY SIĘ CIESZĄ ,BO POLSKA /ŚWIADOMIE Z MAŁEJ LITERY / JEST FAJNYM KRAJEM DLA WSZYSTKICH REZYDENTUR .pOLAK POTRAFI

    Odpowiedz
  • TK-cd.(2010-02-28 22:32) Zgłoś naruszenie 00

    W preambule ustawy powiedziano wprost ich matkom i ojcom, że wychowali bandytów, a dzieciom, że mają ojców zbrodniarzy. A przecież w zdecydowanej większości tak nie jest. Po to powołano IPN, po to w państwie prawa są sądy aby winę udowodnić. Ilu z tych ludzi przez tą całą nagonkę skończyło zawałem, czy nawet śmiercią, nikt z bogobojnych polityków już nie mówi.
    Slepa zemsta i nienawiść, to jest polskie piekło... i w tym sensie dziki kraj!

    Odpowiedz
  • koko(2010-03-01 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Do TK!!Doskonale wiem co piszę sam byłem funkcjonariuszem wydz. Paszportowego żeby było śmieszniej to zajmowałem się tylko sprawami cudzoziemców i tylko z nimi miałem do czynienia obniżono mi emeryturę z 1800zł do 1000 zł.Nadal uważam i sam byłem tego świadkiem ,że weryfikacja i deezubekizacja to kpina nie mająca nic wspólnego z rozwiązaniami zgodnymi z prawem!!

    Odpowiedz
  • JACEK M(2010-03-01 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    ZAPYTAM TRYBUNAL CZY POZBAWIENIE ROLNIKOW DWUZAWODOWYCH EMERYTUR JESRT ZGODNE Z PRAWEM CHODZI O ROLNIKOW UR PO 1948 DLACZEGO RZADY UWCZESMNE NIE POWIEDZIALY ZE ROLNIK DWUZAWODOWY NIE DOSTANIE EMERYTURY ? DLACZEGO PRAWO DZIALA 60 LAT WSTECZ ? UWAZAM ZE TO BANDYTYZM POLITYCZNY SZUKAJAC TAKICH OSZCZEDN OSCI

    Odpowiedz
  • 007(2010-03-01 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    .Instrukcja 007 o pracy operacyjnej ,oraz wytyczne do niej ,nakładały na każdego pracownika operacyjnego obowiązek posiadania minimum 10 OZI (osobowych żródeł informacji) lub mówiąc normalnym językiem "donosicieli".Jeśli emerytury obniżono ponad 40tys. pracowników to 40000x10=400tys .Można to śmiało zaokrąglić do połowy miliona.Skoro "Solidarność " liczyła w swoim najlepszym okresie około 10mln,to co 20 był "kapusiem".I gdzie oni są teraz?Ja wiem .Część to bardzo znane i prestiżowo obecnie ustawione osoby.Nawet na kluczowych w państwie stanowiskach.Kiedy uznam,że nadszedł odpowiedni moment zacznę wymieniać ich z nazwisk.Nie myślcie panowie (i panie),żę zniszczenie akt i gorliwa postawa anty PRL-owska sprawi,że wszyscy dostaną amnezji.Są tacy ,którzy bardzo dobrze pamiętają jak donosiliście z własnej i nieprzymuszonej woli dla wątpliwych korzyści w postaci np .1/2 litra wódki,czekolady ,lub anulowania mandatu na swoich kolegów.Czasem był to talon na nowe opony samochodowe,albo akumulator.Zyczę spokojnych snów,a może lepiej abyście się sami ujawnili.

    Odpowiedz
  • 007(2010-03-01 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    A tak mimo chodem czy Pan Panie Janie Rulewski miał kiedyś jakiś wypadek samochodowy?I cz mógłby Pan o nim opowiedzieć? Oczywiście ja tylko pytam.

    Odpowiedz
  • KOR(2010-03-01 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    jeśli odbieracie im te niby wyższe emerytury ,to moze dla dobra spoleczenstwa ,na które panowie posłowie i senatorowie się tak gorliwie powolujecie ,ograniczymy jako wyborcy pensa senatorów ,czyli nierobow i posłów oraz dzisiejszej SB CZYLI abw I INNYCH SŁUŻB KTORYCH W TYM PSEUDO DEMOKRATYCZNYM KRAJU NAMNOŻYŁO SIĘ JA K GNID.

    Odpowiedz
  • SĘDZIA(2010-03-01 18:11) Zgłoś naruszenie 00

    s AFIAN I ZOLL ORAZ PAN PRZEWODNICZĄCY JAKO KOMUNISTYCZNI PRAWNICY POWINNI ZREZYGNOWAĆ Z DYPLOMOW ,CHYBA ŻE ICH DZIADKIEM BYL BERIA I PROKURATOR WYSWZYNSKI. a TAK A PROPOS ,KTORY Z PANOW BYL W pzpr ,BO O ILE PAMIETAM TO WSZYSCY. i PRZY OKAZJI , CZY WASI TATUSIOWIE NIE SLKUZYLI KOMUNIE ,SZCZEGÓLNIE GORLIWIE. pRZYPOMNIEĆ .pAPIERY SĄ ,PANIE PRZEWODNICZĄCY TRYBUNAŁU.

    Odpowiedz
  • koko(2010-02-28 16:48) Zgłoś naruszenie 00

    Zweryfikowani i niezweryfikowani !!Co oznaczają te pojęcia ? Czy ci ,którzy zostasli zweryfikowani pozytywnie podejmując się służby w SB byli wówczas przekonani ,że będą pracować w placówce przedszkolnej ? Podejmując Służbę każdy wiedział ,że będzie funkcjonariuszem tzw. służb specjalnych.Weryfikacja przebiegała identycznie jak tworzenie ustawy deubekizacyjnej zarówno weryfikacja jak i deubekizacja to kpina z prawa!!!

    Odpowiedz
  • WIESIO(2010-03-01 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    PAMIĘTAM rZEPLIŃSKIEGO Z OKRESU TZW.KOMUNY ,RZEPKA PRZECIE TY ZE STRACHU SRALES P-RZED KAŻDYM EGZAMINEM ,ALE DZIŚ JESTEŚ SUPEN MEN,SPRAWIEDLIWOŚĆ NADE WSZYSTKO,ZERO POLITYKI,A ZOSTAŁES OSZOŁOMEM DO KOŃCA SWOICH DNI.mUSISZ TERAZ WYPIĄC DUPĘ BO KACZOR W OD-POWIEDNIM MIEJSCU MUSI CI PRZYWIESIĆ ORDER.a PAMIĘTASZ SWOJ DONOSIK NA PANIĄ DOKTOR ... mOŻE PRZYPOMIEĆ W WYBORCZEJ,PRZEPRASZA, KIEDYS BYŁEŚ WIELBICIELEM SZTANDARU MŁODYCH. nIECH ZYJE zms.

    Odpowiedz
  • KOS(2010-03-01 18:32) Zgłoś naruszenie 00

    tAKIE DZIWNE CZASY PRZYSZŁY , ŻE JA BYLE TZW.PODZIEMIE ,ZACZYNZM SIĘ ZASTANAWIAĆ ,ZE WARTO SKRZYKNĄC BYLYCH OFICERÓW SB,PO TO ŻEBY SZYBKOZROBILI PORZĄDEK ZZE WSZYSTKIMI PRZEKRĘTAMI I ZLODZIEJAMI W TYM KRAJU.cO JAK CO ,TO NA ROBOCIE SIĘ ZNALI ,BO JAKO KOLPORTERA CHAPNĘLI MNIE PO TRZECH DNIACH I OKAZALO SIĘ ŻE ZNALI WSZYSTKO. mIRO ,ZDZICHO I INNE TUSKI SZYBKO SKONCZYĆ MUSIELIBY Z Z UKLADAMI.

    Odpowiedz
  • KOS(2010-03-01 18:33) Zgłoś naruszenie 00

    CHYBA NA TYM PORTALU ZAŁOZONY JEST FILTR NP.NA HASLO TUSK

    Odpowiedz
  • KOS(2010-03-01 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    PRZEPRASZAM, FILTRU NIE MA

    Odpowiedz
  • SBB(2010-03-01 18:50) Zgłoś naruszenie 00

    PANOWIE 40-TYSIĘCY LUDZI TO DUZA SILA. dO TEGO 3-5 OSOB Z RODZINY PLUS ZWOLENNICY ,TO 1 MLN WYBORCÓW. CZAS NA ORGANIZACJE. DLA NAS TO CHYBA NIE PROBLEM. JESTEŚMY OBYWATELAMI ii KATEGORII ,WIĘC BADŻMY NIMI RAZEM. AWIEC ZACZYNAMY .!PUNKT STRASBURG. PRZEPROWADZAMY CWICZENIA.

    Odpowiedz
  • TK(2010-03-03 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    Do PO, GEORG, DODO. Masz roztrojenie jażni ?

    Odpowiedz
  • koko(2010-03-01 20:59) Zgłoś naruszenie 00

    DO SBB !!!Brawo!! Bardzo trafna uwaga !!!Nie mamy nic do stracenia!!!

    Odpowiedz
  • TK(2010-02-28 22:20) Zgłoś naruszenie 00

    Koko jak nie rozumiesz o czym piszesz , to się nie odzywaj.
    Wczoraj w TVN 24 Kazimierz Kutz wylewał krokodylowe łzy nad losem Drzewieckiego, a oboje zresztą głosowali za obniżeniem emerytur ok. 40-tysiącom ludzi (nie tylko z UB i SB), którzy w zdecydowanej większości mieli czystsze ręce niż Miro, Zbycho, czy Grzecho. Wrażliwość twórcy sztuki filmowej godna podziwu, prawdziwa "Perła w koronie".
    Podobnie zachował się Karpiniuk w TVP3. Powiedziedział o Drzewieckim, że "trzeba dać człowiekowi odrobinę człowieczeństwa". Szkoda tyko, że zapomniał o tym pisząc ową ustawę, którą to bez sądu, bez prawa do obrony, bez udowodnienia winy zrobił z ludzi przestępców.

    Temu młodemu pseudopolitykowi nie dziwię się, bo w tamtych czasach akurat robił w gacie i nie wie o czym mówi, ale 81-letni znany (co prawda tylko w Polsce) reżyser?

    Odpowiedz
  • wal 57(2010-02-28 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    gdyby tak jeszcze prof.Rzepliński był bezstronny w orzekaniu.to wszystko w porządku,niech sobie przypomni artykuły w czasopismach branżowych.gdy nie
    był jeszcze sędzią TK.Przywileje o których tak dużo się mówi dla tzw.służb były i są nadal,ponieważ bez nich niewielu zdecydowało się na taką pracę.SB nie było kółkiem zainteresowań,nie pracowali tam jednak sami bandyci jak obecnie jest to przedstawiane.Przyjęcie osób po weryfikacji do służby w podobnych instytucjach państwa i zachowanie tzw.przywilejów gwarantowała
    ustawa wydana w 1994 r.więc uchwalający ją wiedzieli chyba kogo dotyczy,wówczas widocznie byli do czegoś potrzebni ludzie .których pozytywnie zweryfikowano.Sama weryfikacja przebiegała tak jak ją przeprowadziły powołane w tym celu komisje składające się z osób.które raczej trudno posądzać o sympatię dla weryfikowanych.Dlatego nie pojmuję
    uwag do sposobu jej przeprowadzenia.Dorażność celu ustawy nie jest żadną niespodzianką,tak jak nagła zgodność TK w werdykcie po zmianie dwóch sędziów.Szacunek mój budzi 5 sędziów TK,którzy kierowali się przesłankami prawnymi,a nie politycznymi przy wydawaniu wyroku nie uczestnicząc tym samym w psuciu prawa na dorażne zapotrzebowanie.

    Odpowiedz
  • Pikuś(2010-03-02 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    TK wypowiedział się odnośnie możliwości obniżania emerytur w przyszłości i to musi bardzo niepokoić.awnioskuję aby TK rozpatrzył wniosek dający możliwość skierowania do pracy niewolniczej tych polityków ,którzy na przestrzeni ostatnichch lat są i będą u władzy jeżeli doprowadzą oni do obniżenia emerytur. Wybitnch zaś polityków i liderów partii można by było dla ostrzerzenia następców powiesić na latarniach.

    Odpowiedz