Trybunał Konstytucyjny: obniżka emerytur dla WRON - niekonstytucyjna, dla SB - zgodna z konstytucją

24.02.2010, 06:00; Aktualizacja: 24.02.2010, 19:46

Ustawa obniżająca wyższe emerytury b. funkcjonariuszom SB jest zgodna z konstytucją - uznał dziś Trybunał Konstytucyjny. Zakwestionował zaś obniżanie emerytur członkom WRON, ale tylko za okres sprzed wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Było 5 zdań odrębnych.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (152)

  • Ted(2010-02-24 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Ta ustawa to największy bubel w historii polskiej legislacji,produkt chorych z nienawiści umyslów części poslów.

    Odpowiedz
  • zzz(2010-02-24 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście ci którzy sami sobie nadawali prawa,wysługiwali się obcym,
    prześladowali , zamęczali ludzi korzystają dziś z bardzo dostatniego życia ,
    mają b.wysokie emerytury bo takie sobie przywileje ustalili (skladek do ZUS
    przecież nie płacili) zamęczeni nie żyją ,prześladowani są często biedni,chorzy
    mają głodowe renty i emerytury.Jak porównać jednych z drugimi.
    Bardzo dobra i sprawiedliwa ustawa.Nirezadowoleni mogą wyjechać do tych,
    którym wiernie służyli.Droga wolna.

    Odpowiedz
  • emerytka 2014(2010-02-24 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    do "ZZZ" syczysz jad jadowity gad. Jak mieli płacić składki emerytalne jak państwo im takiej możliwości nie dało. Nawet jak od reformy ZUS czyli od 01.01.1999r. takie prawo dostali to szybko im je odebrano. Nie gadaj więc bzdur. W każdej społeczności trafiają się szuje, kanalie ale większość to uczciwi ludzie. Tych co byli kanaliami trzeba osadzić w sądzie i po wyroku skazującym odebrać im niesłuszne emerytury. Inni powinni dostawać takie jakie im zostały przyznane bo nie zostali za nic skazani. NASZE PAŃSTWO okrada ludzi w majestacie prawa. Co z tego, że ja płaciłam kiedyś - latami - wysokie składki do ZUS. Teraz płace od najniższego wynagrodzenia bo tyle zarabiam na etacie. Emeryturę dostanę eksperymentalną w 2014 r. liczona od uzbieranych składek i będzie to 1/3 emerytury jaka bym dostała mając 35 lat opłacanych składek na ZUS, i wiek 55 lat ukończony na początku 2009r. Tylko,że mnie odebrano tą emeryturę. W zamian dostałam 5 lat przymusowej pracy i 1/3 emerytury z 2009r. DNO. Dlaczego tym tematem nie zajmie się nasz Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak sie zajął to tematem braku szczepionek na świńska grypę - gdy sam na nią zachorował. JESZCE RAZ POWIEM DNO. PRAWA NIE SZANUJE SIE U NAS. Ubekom można było zabrać emerytury z przelicznika 2,6 na 1,3 jaki jest w ZUS ale żeby dać 0,7 to już zemsta. Nikt sie jednak nie zastanawia co będzie jak losy się odwrócą - wendeta ? POWINNIŚMY zająć się patrzeniem w przyszłość, budowaniem nowej Polski a nie rozdrapywaniem starych ran bez możliwości ich zabliźnienia. Niech o winie decydują Sądy. Niech wydają wyroki. Nie można karać ludzi tylko dlatego, że ich ktoś oczernił - bo dzisiaj tak to odbieram.

    Odpowiedz
  • anka(2010-02-24 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    To chore.Służyli Polsce takiej,jaką była.Rządzący i sądzący nie wiedzą ,jaki będzie ustrój i konstytucja za np.10 lat.Może przyjdzie posiedzieć i zapłacić ?

    Odpowiedz
  • Raelista(2010-02-24 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    do zzz- Boże daj mu zdrowie jako rekompensatę za brak rozumu i sumienia! Jeżeli nie wiesz po co nosisz ten nędzny przedmiot zwany głową - to weż łopatę i poodśniezaj!

    Odpowiedz
  • mark(2010-02-24 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    uważam ze to zwykła zemsta Po i PIS oraz chwiejnego PSL niemożna karać zbiorowo jeśli uznaje się demokracje i państwo prawa i uważam ze chyba sędziowie w TK powinni decydować tylko o zgodności prawa i konstytucji a nie popierać chore pomysły ludzi chorych z PO i PIS-mówią ze są ludźmi którzy popierają demokracje i szanują prawo ale to prawo uchwalają niezgodnie z konstytucja i prawem paranoja

    Odpowiedz
  • Rocco Rock(2010-02-24 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    "Nie można karać ludzi tylko dlatego, że ich ktoś oczernił - bo dzisiaj tak to odbieram" - jasne, ubecy i esbecy to były aniołki, które przeprowadzały staruszki i niewidomych przez pasy...

    Odpowiedz
  • zzz(2010-02-24 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    Uderz w stół a nożyce się odezwą.

    Odpowiedz
  • Dzis obniza sie....(2010-02-24 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    Dzis obniza sie emerytury oficerom sluzb specjanych, jutro /czyli po wyborach, w 2012 r./ obnizy sie swiadczenia emerytalne i rentowe wszystkim zwyklym smiertelnikom.

    Odpowiedz
  • młody(2010-02-24 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Nie uważam, że tamte służby były ok., chociaż mam wrażenie że było bezpieczniej. Jestem młody i pracuję w służbach mundurowych martwię się, że kiedyś i mi odbiorą prawa nabyte. Nie ufam temu rządowi.

    Odpowiedz
  • /-/+++., .(2010-02-24 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    ...Tez nie widzę róznicy pomiędzy 40-letnim bysiem z prawem do emerytury a 65-letnim "próchnem" z emeryturą! Che, che, che!

    Odpowiedz
  • ArnoldUPR(2010-02-24 12:33) Zgłoś naruszenie 00

    czerwoni beda ujadac ze im zle, ale sprawiedliwosc zwyciezy

    Odpowiedz
  • emerytka 2014(2010-02-24 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    Rocco Rock pomyśl - jak ktoś powie, że jesteś złodziejem, że znęcałeś się nad ludźmi to nie znaczy, że taki byłeś. Mogłeś być - ale jak jesteś uczciwym człowiekiem a ktoś subiektywnie tak cię oczernia i źle ocenia to znaczy, że na podstawie nieprawdy masz być ukarany i ponosić konsekwencje pomawiania ?

    Odpowiedz
  • aaa(2010-02-24 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    jezeli zzz uwaza ze wszystko jest w porzadku to powinni zabierac renty i emerytury wszystkim ktorzy zyli i korzystali z tamtejszego ustroju/pracowali,chodzili do szkol,studiowali,jezdzili na kolonie i obozy i dostawali przydzialy na mieszkania/.Jezeli wowczas brali to niech teraz oddadza!nie wiem w jakim wieku jest zzz,ale jezeli jest starsza osoba ktora zyla w tamtym mustroju to tez mu zabrac wszystkie dochody i przywileje jakie posiada,a jezeli jest mlodziakiem to niech sam utrzymuje cala rodzine.

    Odpowiedz
  • aga(2010-02-24 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieje że nasze dzieci odbiorą emerytury tym co dziś zabrali je naszym rodzicom i dziadkom...historia zatacza koło pamiętajcie o tym dziś praworządni jutro skazani oto cała POLSKA

    Odpowiedz
  • do 18(2010-02-24 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    Lepiej z duma nosic piekny moherowy beret ni czerwony krawat PO oprawcach.

    Odpowiedz
  • ciemny lud(2010-02-24 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    Już widzę jazgot mochero -prawiczków, po informacji ,że wysokość sredniej emerytury byłych funkcjoinarjuszy PRL wynosi 2351 zł, a zwyklego emeryta 1672 zł.

    Oczywiście będą krzyki ,że funkcjonarjusze PRL mają za wysokie emerytury, w stosunku do zwyklych emerytów i dlatego trzeba je obniżyć.

    A winna być odwrotna akcja, żeby podnieść zwykłe emerytury, powyżej średniej funkcjonarjuszy PRL /2351 zł/.


    Ale " ciemny lud" , jak mowił p. Kurski wszystko kupi .
    Dlaczego ?? Bo głupi.

    Odpowiedz
  • esterka(2010-02-24 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiedziałam,że przelicznik 0,7 i 1,3 to się równa tyle samo. Jak tak wygląda równość wg.TK to gratuluję takiego państwa prawa. Widać jaka zemsta jest słodka.

    Odpowiedz
  • zawieszony na etacie(2010-02-24 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    A co mają powiedzieć ci co nigdy nie pełnili służby w sb a zostali uznani funkcjonariuszami , to jest dopiero przykre bo nie mam się w tym kraju do kogo odwołać

    Odpowiedz
  • Ossi(2010-02-24 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    Wstyd mi za taki Trybunal Konstytucyjny - kto czytal preambule do niej? Funkcjonariusze sluzby bezpieczenstwa lamali prawa czlowieka...dlaczego pozwala sie chodzic przestepcom 20 lat w demokratycznej Polsce ... nie ma, nie bylo na to paragrafow? Nawet nazistom po 2 wojnie nie postawiono zbiorowego oskarzenia tylko mieli proces norymberdzki z obroncami, dostepem do dokumentow zrodlowych i oczywiscie z oskarzycielami. Ta ustawa jest kretynska - a sedziowie tego trybunalu w PRL-u nie pracowali na poczcie tylko tez w systemi sadowniczym i co ? On byl cacy a specsluzby to be? Jaki to sygnal dla tych co teraz pracuja w tych sluzbach lub innych organach panstwowych? Nie zazdroszcze. A ja stracilam wiare w sprawiedliwosc, powage i rzetelnosc panstwa polskiego.

    Odpowiedz