Trybunał Konstytucyjny: obniżka emerytur dla WRON - niekonstytucyjna, dla SB - zgodna z konstytucją

24.02.2010, 06:00; Aktualizacja: 24.02.2010, 19:46

Ustawa obniżająca wyższe emerytury b. funkcjonariuszom SB jest zgodna z konstytucją - uznał dziś Trybunał Konstytucyjny. Zakwestionował zaś obniżanie emerytur członkom WRON, ale tylko za okres sprzed wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r. Było 5 zdań odrębnych.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (152)

  • kocham PRL(2012-11-08 13:57) Zgłoś naruszenie 00

    ja to bym esbekow zebral do samoltu i wywiozl nad smolensk i ich zrzucil a pozniej tusaka i pawlakas na woz z obornikiem i zrzucil nad kabatami a pozniej dopiero by były wybory i Pan Jaroslaw Kaczynski bylby wreszcie Prezydentem tak mu diopomoz

    Odpowiedz
  • kokin(2010-06-21 12:09) Zgłoś naruszenie 00

    Nie brałem udziału w wyborach. Mam tę małą satysfakcję, że w ten sposób okazałem pogardę dla polityków, którzy uczestniczą w tworzeniu bezprawia w Polsce lub uczynili zbyt mało, by do niego nie dopuścić. Czuję się osobiście bardzo skrzywdzony i nigdy już w wyborach udziału brać nie będę!

    Odpowiedz
  • jano(2010-06-17 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    Takich którzy mówili i mowią na ten temat tak jak pisze Ossi jest w naszym kraju jeszcze bardzo wielu lecz nie życzę im takiej kary Boskiej jaka spotkała tych co zginęli pod Smoleńskiem bo nikt nie zasługuje na taki rodzaj kary .Kara którą oni nam zadali często ludziom niewinnym którzy urodzili się po wojnie i którym przyszło żyć w tamtym systemie jest dotkliwa co miesiąc kiedy np mówiąc o wysokiej emeryturze gdy wynosiła ona w moim przypadku 1490 zł zmniejszają ją do 833 zl i jest to jedyne żródlo utrzymania dla starego chorego człowieka.Pamiętajmy o tym przy wyborach .

    Odpowiedz
  • kokin(2010-05-18 20:06) Zgłoś naruszenie 00

    Kara boska!

    Odpowiedz
  • Ossi(2010-05-18 18:19) Zgłoś naruszenie 00

    i RPO tez juz nie ma...jest o nich pamiec, pamiec o ich slowach, ich pogladach i czynach. Wlasnie jestem po lekturze apelu prezesa seirp do przewodniczacego Parlamentu Europejskiego. Z tego dokumentu dowiedzialam sie, ze RPO odmowil pomocy ochrony praw nabytych. 2 marca 2010 w telewizji TVP1 stwierdzil "Sluzba Bezpieczenstaw byla narzedziem zbrojnym, zbrodniczego panstwa. I byla to formacja przestepcza". Kto mu dal prawo do takich sadow?? a teraz go nie ma a slowa zostaly.

    Odpowiedz
  • kokin(2010-04-21 17:14) Zgłoś naruszenie 00

    Wczoraj pochowano tego młodego posła, który z takim przekonaniem referował ustawę... Nikt nie wie co mu pisane...

    Odpowiedz
  • kik(2010-04-19 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Fanatyzm prowadzi do nikąd .Zemsta i zaślepienie nienawiścią dają zwykle efekty odwrotne do zamierzonych!!!

    Odpowiedz
  • Refleksja(2010-04-11 21:22) Zgłoś naruszenie 00

    Płaczę kiedy otrzymuję emeryturę po obniżce i kiedy płacę świadczenia i na życie pozostaje 150 zł . Płakałam kiedy na płycie lotniska była trumna z Panem Prezydentem i ani przez moment nie pałałam nienawiścią, bo wiem że to istota ludzka, chociaż ja nie zostałam tak samo potraktowana.

    Odpowiedz
  • Ossi(2010-03-24 17:33) Zgłoś naruszenie 00

    dzisiaj moj syn powiedzial, ze jeszcze z dwa pokolenia i będziemy mieli normalny kraj. Może coś w tym jest? Życzę tej normalności wszystkim młodym ludziom, którzy nie będą chcieli udowodnić, że ich racja na wierzchu tylko będą spokojnie i wyważenie patrzeć na historię Polski - tą bliską i tą dalszą. Ale do tego trzeba mieć trochę pokory przede wszystkim do własnego kraju jaki by on nie był. I mimo, że mnie mdłości biorą od tych wszystkich współczesnych polityków, to mam wielką nadzieję na to, że nasze dzieci będą mądrzejsze.

    Odpowiedz
  • Wierzący w Polaków optymista(2010-03-22 07:40) Zgłoś naruszenie 00

    Panowie nie ma co ,przecież rozmowa z szalonym z nienawiści nie ma sensu,proszę WAS idzie cała masa ważnych głosowań trzeba wzmocnić SLD,ale też im powiedzieć żeby wzięli się do roboty,ten kandydat na Prezydenta to narazie spi jak suseł, trzeba go czymś naszprycować.Chodzi o to żeby być mocnym języczkiem u wagi,nic o nas bez nas w Sejmie,PSL już się dawno sprzedała,przejąc jej elektorat,wielu z nas przecież korzenie ma ze wsi.Nie bójmy się siebie,nie skupiajmy uwagi na siebie i nie mękolmy.Dajmy tym przyjemniaczką popalić,niech zaczną się kłaniać,bo my jeszcze jesteśmy u siebie i tak musi pozostać.

    Odpowiedz
  • alumn(2010-03-22 07:26) Zgłoś naruszenie 00

    Jest mi przykro bo od dłuższego czasu obserwuję dwóch Panów,Wildsteina i ks.Isakiewicza.Czy oni się umówili jako Panowie jednej narodowości atakują wszystkich przyjmując na siebie rolę jedynego sprawiedliwego,sędziego i kata,nie bojąc się Boga a nawet będąc w stosunku do Niego aroganckim.A wszystko to w imię wolności ,demokracji,poszanowania praw każdego człowieka,to jest czysty Mrożek.

    Odpowiedz
  • Myślący(2010-03-22 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    To czysta zemsta.Przecież rządzący mają władzę absolutną,mają IPN,sądy,prokuratury,ABW,CBS,Wywiad,są świadkowie,żyją ci których trzeba skazać.No to dlaczego przez 20 lat tego nie robiono,tylko teraz hurtem,wszystkich sprzątaczkę ,maszynistkę,wdowę,dzieci do wora na stadion,polać wodą,nowe decyzje emerytalne w zęby i jak się nie podoba to do piachu,jak sę sam wykopiesz dziurę.To naprawdę nie jest śmieszne,proszę sobie zapamiętać,ci którzy to zrobili nie unikną kary,miliardy złotych zapłaci najbiedniejsze społeczeństwo,po wyrokach w Strasburgu.No ale mamy demokracje w wydaniu V RP.

    Odpowiedz
  • kik(2010-03-17 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Nie można się dziwić panu RPO .W programie pana Wildsteina 10.03.2010 opowiadał''Mój ojciec był dowódcą AK ,pewnego dnia wrócił do domu jakiś dziwnie załamany moja matka zapytła ojca co się stało na to on odpowiedział byłem na wyborach do Rad Narodowych i wiesz kto był jej przewodniczącym były ubek,który wcześniej mnie przesłuchiwał'.Pan RPO ma takie wspomnienia z dzieciństwa i wiadomy stosunek do służb specjalnych PRL.Oczekiwanie od pana RPO jakiejkolwiek bezstronności w osądzie przeszłości jest w takiej sytuacji utopią i byli esbecy i ubecy są ibedą dla pana RPO podludżmi!!!

    Odpowiedz
  • jano(2010-03-16 11:43) Zgłoś naruszenie 00

    Pan RPO który w naszym państwie został powołany do obrony praw wszystkich obywateli, co robi w rzeczywistości , oskarżając grupę conajmniej kilkudziesięciu tysięcy byłych funkcjonariuszy o działalność przestępczą.Zabiera głos taki sam jak politycy którzy tworzyli preambułę do ustawy, jak i samą ustawę.Ten ton to mówienie, nie jesteście obywatelami godnymi by żyć w tym kraju a przeciez RPO ma za zadanie bronić praw obywateli kiedy one są łamane .świadczy to o tym,że RPO to nie jest urzędnik który broni wszystkich polaków,byli funkcjonariusze i ich rodziny to ludzie poza nawiasem

    Odpowiedz
  • kik(2010-03-16 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    A co robią dzisiaj Abwecy,Cebeecy ,wcześniej Uopki czy tylko czytają gazety?Robią identycznie to samo co ich poprzednicy tylko w innym według wielu nawróconych jedynym słusznym systemie !!!Czy jeśli dziś wyjdę na ulice i będę manifestował swe prokomunistyczne przekonania to nic mi neie będzie???To wszystko co się dziś dzieje wokół byłych funkcjonariuszy służb specjalnvych jest niczym innym jak największym urabianiem opinii społecznej odciąganie jej od innych problemów!!Panowie posłowie POPISU chcecie sprawiedliwości za wszelką cene podzielcie się i solidaryzujcie się z waszym zdaniem pokrzywdzonymi ,na których plecach doszliście do władzy swoimi dochodami bądżcie sprawiedliwi ihojni ale wyłącznie z własnej kieszeni!!!

    Odpowiedz
  • Ossi(2010-03-15 13:22) Zgłoś naruszenie 00

    ustawa byla tylko wyrazem tego co teraz rzadzacym mozna - dopiero po 20 latach, kiedy zostali wyszkoleni, kiedy moga dowolnie wyciagac haki z archiwow sluzb nie pokazujac dokumentow zrodlowych, bo moznaby wtedy nie daj Boże sie obronic pokazali swoja prawdziwa twarz. To mali ludzie, ktorzy mentalnie do dorosli aby byc politykami przez duze "p". Nie potrafią myslec panstwowo. Niestety do wladzy musi dojsc jeszcze nastepne pokolenie - urodzone na przelomie lat 80 i 90 i wtedy mamy szanse na spokojne i rzeczowe oceny. Tu nie chodzi przeciez o 40 tys. - tych ludzi w wiekszosci nie bedzie za jakis czas - a co zostanie? Poczucie ze panstwo moze wszystko, a obywatel jaki on nie jest (nawet SB-cy i cala "czerwona zaraza" to tez rownoprawni obywatele tego panstwa) nie moze byc oskarzony ustawowo. Ale jesli nawet premier polskiego panstwa wypowiada sie w tonie sukcesu to o czym my rozmawiamy??!!

    Odpowiedz
  • Emeryt(2010-03-13 12:30) Zgłoś naruszenie 00

    W wielu miejscach piszą "znawcy "- pospólstwo że komuniści i ubecy , sbecy teraz jączą. Obniżają nie tylko takim.Znam wielu którzy nigdy nie byli komunistami i ubekami.Wielu w czasach kiedy było UB nie było na świecie.
    Wielcy profesorowie prawa twierdzą że przciętna emerytura i tak starcza na godziwe życie bo jest w wys.ok. 2300 zł .Jest to taka "prawda" jak to że ustawa jest 'zgodna" z prawem.Jest to beszczelne kłamstwo Wielu miało emerytury prze obniżką poniżej 2 tyś a teraz ma po 650 zł.To oczywiście ma
    starczać na śmierć a nie na życie. Oto właśnie chodzi w państwie prawnym.

    Odpowiedz
  • kokin(2010-03-10 20:59) Zgłoś naruszenie 00

    Dla mających nawet mierne pojęcie o prawie oczywistym jest, że ustawa narusza szereg fundamentalnych zasad prawnych i Konstytucję RP. Podjęta ona została, by dać upust żądzy zemsty i odwetu, ku uciesze pospólstwa, któremu zawsze solą w oku były, są i będą organy porządku i bezpieczeństwa. Dziewięciu sędziów TK dało dowód ignorancji prawnej, politycznej dyspozycyjności i trosce o żłób, który im zapewnili ich mocodawcy. Ta kompromitacja zarówno posłów, prezydenta, rzekomo profesora prawa pracy, któremu ręka nie zadrżała przy podpisywaniu oczywistego bubla prawnego, jak i tego żałosnego trybunału konstytucyjnego sprowadzi na podatników klęskę ogromnych kosztów po werdykcie w Strasburgu, który wreszcie musi być zgodny z prawem.

    Odpowiedz
  • oficer(2010-03-10 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    przed 1.01.10 3200 brutto: przed 38 lat pracy w SB, stopien pułkownik w momencie przejscia na emeryture - służba w pionie technicznym dep. 1 MSW. od 1.01.10 1034 brutto za 38 lat pracy. Jak im wyszlo 2600 brutto emerytury??!!! chyba ze licza renty (tych nie obnizono z powodu niedouczonych poslow, co ustawe tworzyli na kolanach) i tych co po 90 roku maja przelicznik 2,6%. Gratuluje obłudy no "ale ciemny lud" kupi wszystko.

    Odpowiedz
  • skazany(2010-03-10 00:20) Zgłoś naruszenie 00

    Nigdy nie przekroczyłem emerytury w wysokości 1700 przed obniżeniem a przepracowałem 40 lat w tym 17 w SB.Obecnie zabrano mi 1000 zl i takich jak ja z tego co się orientuję jest pewnie z 30 tys,więc proszę niech ktoś tam nie plecie głupot o sredniej 2.300.To czysta propaganda nie powiem już jak należało by ja nazwac.

    Odpowiedz