Turysta w górach musi przestrzegać wymogów bezpieczeństwa podczas wycieczek i uprawiania narciarstwa lub snowboardu, oraz mimo że nie ma zakazu picia alkoholu na stokach, powinien powstrzymać się od jego spożywania.

Czy konieczny jest kask w czasie jazdy

Wkrótce wyjeżdżam z dzieckiem w góry. Czy muszę zabrać również dla niego kask. Czy będzie potrzebny wówczas, gdyby dziecko chciało się uczyć jazdy na nartach na łagodnym stoku.
TAK
Od 31 stycznia 2010 r. dzieci i młodzież, którzy nie ukończyli jeszcze 15 lat, uprawiając narciarstwo lub snowboard, będą musieli używać podczas jazdy kasków ochronnych, które odpowiadają właściwym warunkom technicznym. Obowiązek noszenia kasków będą miały zarówno dzieci, które dopiero uczą się zjeżdżać na bardzo łagodnym stoku, zwanym oślą łączką, jak i jeżdżące na trasach o znacznym stopniu trudności. Takie zasady obowiązują w Polsce.
Obowiązku noszenia kasków przez młodzież nie regulują przepisy prawa unijnego, ale w poszczególnych państwach europejskich przepisy danego kraju. Na przykład we Włoszech kaski ochronne muszą nosić dzieci i młodzież, którzy nie ukończyli jeszcze 14 lat. Natomiast w Niemczech i Austrii nie ma wprawdzie obowiązku noszenia kasków ochronnych przez dzieci, ale tamtejsze związki narciarskie zalecają ich stosowanie.
Podstawa prawna
Ustawa z 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy o kulturze fizycznej (Dz.U. nr 226, poz. 1809).

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Czy opiekunowie dostaną grzywnę

Czy potrzebne dodatkowe ubezpieczenie

Czy ogłaszane są komunikaty o lawinach

Czy wprowadzono zakaz picia na stoku

Czy reklamować imprezę turystyczną

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Na co uważać, wyjeżdżając na narty.