Jak poinformował PAP w czwartek jeden ze współzałożycieli komitetu prok. Jacek Skała, 26 września "przeważająca większość liniowych prokuratorów krakowskich skorzysta z urlopów na żądanie". Asesorzy decyzje o przyłączeniu się do protestu podejmą samodzielnie.

Powołując się na liczne wyrazy poparcia, napływające z wielu prokuratur w kraju, Skała szacuje, że w proteście weźmie udział "ponad 1000 prokuratorów i asesorów".

Według KOP prokuratorzy "cztery razy zostali w tym roku wprowadzeni w błąd" przy ustalaniu podwyżki, a minister nie odpowiedział na list, skierowany do niego 6 września, pod którym podpisało się ponad tysiąc prokuratorów.

"Protest jest całkowicie apolityczny, nie jest tylko akcją młodych sędziów i prokuratorów"

W liście zapewniali, że popierają działania ministra, które mają wzmocnić pozycję prokuratury i sądów, m.in. starania o podwyżki. Jednocześnie wyrażali zaniepokojenie działaniami i projektami, które mogą ich zdaniem doprowadzić do osłabienia prokuratury, jako instytucji zajmującej się zwalczaniem przestępczości. Domagali się także ustawowych gwarancji podwyższenia uposażeń prokuratorów do poziomu średniego wynagrodzenia tej grupy zawodowej w krajach UE.

"Protest jest całkowicie apolityczny, nie jest tylko akcją młodych sędziów i prokuratorów, solidaryzują się z nim po cichu przełożeni, którzy dziękują KOP za całą akcję" - powiedział Skała.

"Będziemy obserwować, czy minister wykorzysta to poparcie"

Zapewnił, że "prokuratorzy chcą dać Prokuratorowi Generalnemu poparcie w reformach, które w przyszłości wzmocnią prokuraturę, ustrojowo, procesowo i ekonomicznie". "Będziemy obserwować, czy minister wykorzysta to poparcie" - dodał.

Według zapowiedzi KOP, także w piątek 70 krakowskich prokuratorów wystąpi z wnioskiem o udostępnienie informacji na temat swoich wynagrodzeń w okresie od 1 stycznia 2006 do 30 czerwca 2008 - "w celu obliczenia roszczeń z tytułu braku waloryzacji wynagrodzeń i wystąpienia z masowymi pozwami".

Komitet zawiązał się 27 sierpnia. Według założycieli, obecnie liczy ponad 100 członków, prokuratorów i asesorów, głównie z Krakowa, poparcia udzielają mu prokuratorzy z całej Polski.