Na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski przedstawił program legislacyjny resortu sprawiedliwości na I półrocze 2008 r.
- W przyszłym tygodniu będą gotowe założenia do ustawy rozdzielającej funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego - zapowiedział minister sprawiedliwości.
- Sam jestem orędownikiem tych zmian, bo od kilku dni doświadczam ataków medialnych, głównie z powodu działań prokuratury. Od ponad tygodnia nad założeniami tej nowelizacji pracuje dziesięcioosobowy zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Zolla.
Minister zapowiedział również szybką zmianę ustawy o ustroju sądów powszechnych, która reguluje m.in. zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny przepisy o asesorach sądowych, a także nowe przepisy o korporacjach prawniczych. Zbigniew Ćwiąkalski pragnie również rozpocząć prace nad, jak to określił, fundamentalną nowelizacją prawa karnego, w tym nad kodeksem karnym i kodeksem postępowania karnego. Wycofanie szeregu nowelizacji ustaw złożonych przez poprzedni rząd było, jak uzasadnił minister, spowodowane koniecznością kompleksowego opracowania kodeksów przez zespół ekspertów. Nastąpi także szybsza implementacja prawa unijnego, zwłaszcza w zakresie prawa karnego, cywilnego i gospodarczego.
Informacji podanych przez Zbigniewa Wronę, wiceministra sprawiedliwości wynika, że w pierwszej kolejności chodzi o zmiany w ustawie Kodeks spółek handlowych i wprowadzenie Dyrektywy nr 2006/68/WE z 6 września 2006 r. w sprawie tworzenia spółek akcyjnych oraz zmian w wysokości ich kapitału. Zmieniona będzie również ustawa o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom przestępstw, a także kodeks postępowania cywilnego.
Minister zapowiedział również uregulowanie statusu sędziów i modelu kariery sędziowskiej.
ZBIGNIEW ŻUKOWSKI