Przed południem w czwartek aplikacje do Krajowej Rady Sądownictwa złożyli b. prokurator krajowy Marek Staszak, sędzia Andrzej Seremet z Sądu Apelacyjnego w Krakowie i b. szef ABW Bogdan Święczkowski (obecnie w Prokuraturze Krajowej). Po południu wpłynęły zgłoszenia zastępcy Naczelnego Prokuratora Wojskowego gen. Zbigniewa Woźniaka i prok. Marka Pasionka z NPW. Przewodniczący KRS Stanisław Dąbrowski w rozmowie z PAP przypomniał, że jako pierwszy swoją kandydaturę zgłosił we wtorek prokurator krajowy Edward Zalewski.

Sędzia Seremet był rzecznikiem dyscyplinarnym w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie

Prok. Staszak, były wiceminister sprawiedliwości w latach 2001-03, był członkiem Trybunału Stanu, a za rządów Donalda Tuska był Prokuratorem Krajowym. Stracił stanowisko, gdy premier zdymisjonował ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego w związku z samobójstwem jednego ze skazanych w sprawie zabójstwa Krzysztofa Olewnika. Prasa podnosiła wtedy, że Staszak został odwołany, choć nie miał związku z samobójstwem więźnia.

Po południu w czwartek KRS uzupełniła listę o dwa kolejne nazwiska kandydatów

Pierwszy to wiceszef Naczelnej Prokuratury Wojskowej gen. Zbigniew Woźniak, który nadzorował śledztwo ws. zbrodni wojennej w Nangar Khel.

Drugim jest prok. Marek Pasionek (obecnie w NPW). Wcześniej był prokuratorem w Katowicach (w pionie ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej, a w latach 2005-7 wiceminister w kancelarii premiera, współpracujący z ówczesnym ministrem-koordynatorem ds. służb specjalnych Zbigniewem Wassermannem. Od czerwca 2007 r. wrócił do prokuratury, jest wiceszefem Oddziału Postępowania Przygotowawczego NPW.