Czy notariusz może zrezygnować z opłaty notarialnej

autor: Adam Makosz24.11.2009, 15:00; Aktualizacja: 24.11.2009, 15:05

Notariusz ma możliwość zawarcia umowy o dokonanie czynności notarialnej bez wynagrodzenia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • Prawie Rejent(2009-11-30 13:15) Zgłoś naruszenie 00

    do 17.
    Drogi Kolego,wypis to w języku prawa o notariacie taki odpis, oryginał aktu jest tylko jeden i ten zostaje w Kancelarii, a stronom aktu, jak również urzędom, sądom wydaje się wypisy aktu, które mają treść oryginału. Za wypis maksymalna stawka wynosi 6 zł+VAT, zazwyczaj jest ich ok.6, więc jak się policzy 6 wypisów*około 6 stron*6 zł za stronę to wychodzi ok.200 zł.Należy się wszystkiego notariusza spytać, po to on jest.

    Odpowiedz
  • obdarowany(2009-11-27 23:41) Zgłoś naruszenie 00

    czy max taksa notarialna jest kwotą brutto czy netto?
    czy możecie polecić Notariusza we Wrocławiu, który nie żąda stawek max?
    czym jest za opłata "za wypis" przy darowiznie dzialki? (bo w necie czytam o kosztach: taxa notar. +opł. sądowa ksiąg wieczystych, a notaiusz u którego byłem doliczył taką pozycję jak wypis +vat 244,-)

    Odpowiedz
  • po 5 letnim stazu lub rodzinnej koneksji(2009-11-26 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    ponadto dotyczy to tez np.nowych radcow prawnych

    Odpowiedz
  • pranie brudnej kasy(2009-11-26 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Do hmm-to kompletnie co innego,bo sklepikarz traci sklep,zrodlo utrzymania i moze zalozyc sklep nowy,a nieuczciwie grajacy na rynku notariusz traci w zasadzie zawod...Zazwyczaj usiluje przejsc do innej korporacji...

    Odpowiedz
  • aga(2009-11-26 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    najlepiej niech notariusz nie pobiera wynagrodzenia wogóle i w związku z tym jego pracownicy niech też poracują za darmo - przecież wynagrodzenie za pracę nie jest nikomu do niczego potrzebne!!!

    Odpowiedz
  • ?(2009-11-25 15:23) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe jak to oceni skarbówka jak ktoś stwierdzi, że sprzedał połowę towaru na podstawie umów - za darmo. I ciekawe kto wtedy zapłaci państwu podatki od tego towaru ???

    Odpowiedz
  • hmm(2009-11-25 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    czyli sposobem na pranie brudnych pieniędzy jest również udzielenie upustu w sklepie? no ciekawa ta teoria spiskowa... a może raty 0% też ?

    Odpowiedz
  • zazwyczaj tak jest(2009-11-25 11:26) Zgłoś naruszenie 00

    moze to byc sposob na prawnie brudnych pieniedzy czy falszowanie dokumentacji dla zawodowych przekretow i na zlapanie klientow gdy nikt nie chce przyjsc !!

    Odpowiedz
  • !(2009-11-25 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    NIE

    Odpowiedz
  • jjj(2009-11-25 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zauważył SN:


    Nie można wykluczyć, że pobieranie przez notariusza symbolicznego
    wynagrodzenia, czy wręcz odstępowanie od pobrania go, może w określo-
    nych wypadkach nosić znamiona czynu nieuczciwej konkurencji, a tym sa-
    mym stanowić uchybienie godności zawodu, co uzasadniałoby pociągnię-
    cie go do odpowiedzialności dyscyplinarnej (art. 50 p.n.).

    Odpowiedz
  • aplikant(2009-11-25 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Ale problemy robicie, notariusz co do zasady wynagrodzenie musi pobrać, ale w jakiej wysokości to już od niego zależy. W rozporządzeniu są wskazane tylko maksymalne stawki których wysokość taksy notarialnej nie może przekroczyć, natomiast nie ma określonych stawek minimalnych.

    Nie ma więc moim zdaniem problemów by notariusz pobrał symboliczną opłate 1 zł + vat ;)

    Odpowiedz
  • Sanczo(2009-11-24 22:43) Zgłoś naruszenie 00

    Art. 6. § 1. Ustawy - Prawo o notariacie

    Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia.

    Ten choćby przepis wskazuje, że notariusz nie jest zwykłym przedsiębiorcą.

    Odpowiedz
  • taki tam(2009-11-24 22:07) Zgłoś naruszenie 00

    a jakze można robić bezpłatnie, ale trzeba pamiętać o podatku od darowizny oraz Vacie - vide słynny casus poczciwego piekarza

    Odpowiedz
  • nik specjalny(2009-11-24 21:50) Zgłoś naruszenie 00

    Informatyków jest jednak więcej niż notariuszy. Ale generalnie się zgadzam. Przecież notariusz wykonując coś za darmo nikomu krzywdy nie robi. A po co karać człowieka, gdy robi dobrze ?

    Odpowiedz
  • prorok(2009-11-24 20:48) Zgłoś naruszenie 00

    Już widzę, jak biegną i masowo rezygnują. hahahahahahahahahahahaha

    Odpowiedz
  • ciach(2009-11-24 20:30) Zgłoś naruszenie 00

    sumienie mu nie pozwoli

    Odpowiedz
  • ref(2009-11-24 17:49) Zgłoś naruszenie 00

    A czy sytuacja gdy zaprzyjaźniony informatyk naprawi mi komputer za darmo, za co normalnie bierze pieniądze, to też uprzywilejowanie przyjaciół informatyków ??
    SN ostatnio orzekał w postępowaniu dyscyplinarnym notariusza i wskazał, że w zakresie wynagrodzenia notariusz jest zwykłym przedsiębiorcom i jak chce to bierze wynagrodzenie, a jak nie chce to nie i nic nikomu do tego.

    Odpowiedz
  • Gogol(2009-11-24 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    Taka interpretacja de facto uprzywilejowuje znajomych notariuszy wobec pozostałej części społeczeństwa, która może "przebierać" w bardzo wąskim przedziale cenowym pomiędzy notariuszami ale za darmo nie znajdzie oferty u żadnego.

    Odpowiedz