Ostrzeżenia o szkodliwości picia alkoholu przez młode osoby czy kobiety w ciąży pojawią się na opakowaniach piwa, wina, wódki czy innych trunków tego typu. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Zgodnie z przygotowanym projektem o wielkości ostrzeżeń na opakowaniach alkoholi zadecyduje minister zdrowia w rozporządzeniu. Wraz z projektem ustawy posłowie przygotowali także projekt tego rozporządzenia. Przewiduje on, że wielkość ostrzeżenia ma stanowić 15 proc. powierzchni opakowania.

– Jesteśmy jednak otwarci na inne propozycje dotyczące wielkości tych ostrzeżeń – zapewnia Tomasz Latos, poseł PiS.

Na opakowaniach piwa, wina czy wódki mają się pojawić hasła informujące, że alkohol uszkadza płód, prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem. Inne hasła informują, że alkohol szczególnie niebezpiecznie działa na młody organizm.

Na tym nie koniec propozycji. Projekt nowelizacji ustawy dąży także do tego, aby reklama piwa w telewizji mogła być emitowana w godzinach od 23 do 6 rano. Obecnie reklamę piwa możemy zobaczyć już po godzinie 20.

Przeciwni proponowanym rozwiązaniom są producenci alkoholi.

– Butelka nie jest właściwym miejscem na zwalczanie problemów pewnych grup konsumentów, jak również środkiem ochrony młodych ludzi czy kobiet w ciąży przed szkodliwością spożycia alkoholu – zaznacza Danuta Gut ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego.

Projekt przewidujący wprowadzenie ostrzegawczych napisów na etykiety napojów alkoholowych został odrzucony przez Sejm w czerwcu tego roku. Dlaczego zatem posłowie nie dają za wygraną?

– Dyskusja na ten temat nie była wówczas wystarczająca. Za bardzo koncentrowano się na wielkości ostrzeżeń, a nie na bezpieczeństwie obywateli – mówi Tomasz Latos. Jego zdaniem problem spożywania alkoholu nie jest do końca uświadamiany, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży.

Dopuszczalność reklamy alkoholu w TV

Francja – zakazana

Dania – zakazana

Szwajcaria – zakazana

Szwecja – zakazana

Finlandia – zakazana

Litwa – dozwolona z ograniczeniami czasowymi

Hiszpania – dozwolona z ograniczeniami czasowymi

Portugalia – dozwolona z ograniczeniami czasowymi

Niemcy – dozwolona