Śledztwo przeciwko nim prowadzi Naczelna Prokuratura Wojskowa w Poznaniu.

Jak poinformował w piątek PAP płk Mikołaj Przybył z Naczelnej Prokuratury Wojskowej, postępowanie przygotowawcze w sprawie obu wojskowych wiąże się tematycznie ze śledztwem prowadzonym przez prokuraturę, dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej funkcjonującej w strukturach dowództwa Marynarki Wojennej w okresie od 1999 do 2003 roku.

"Zbigniew P. i Jerzy S. są podejrzani o popełnienie przestępstwa niedopełnienia ciążących na nich obowiązków jako funkcjonariuszy publicznych zobowiązanych do zajmowania się sprawami majątkowymi Marynarki Wojennej i wyrządzenia w ten sposób Wojsku Polskiemu wielkiej szkody majątkowej w wysokości przeszło 17,7 mln zł" - powiedział Przybył.

"Zdaniem prokuratury doszło do naruszenia procedur z ustawy o zamówieniach publicznych oraz naruszenia innych ustaw, m.in. o rachunkowości. Biegli ustalili, że szef logistyki Dowództwa Marynarki Wojennej i jego główny księgowy, doprowadzając do podpisania niekorzystnych umów, doprowadzili do powstania strat. Opinie biegłych w tej sprawie mają kilkaset stron" - powiedział Przybył.

W sprawie grupy przestępczej w strukturach Marynarki Wojennej wobec 36 osób zapadły już prawomocne wyroki Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Po wykonaniu czynności końcowych z udziałem podejrzanych zostanie podjęta decyzja o skierowaniu aktu oskarżenia do Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu

Są one odpowiedzialne m. in. za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i udział w strukturach przestępczych grupy, zajmującej się kradzieżami podzespołów okrętowych. Odpowiedzialność obejmuje także tzw. ustawianie postępowań przetargowych, fałszowanie dokumentacji na wielką skalę i przyjmowanie korzyści majątkowych.

Mechanizm przestępstwa polegał m.in. na spisywaniu części zamiennych na straty lub potwierdzaniu ich wykorzystania do remontów, podczas gdy faktycznie były sprzedawane paserom. Ci - w porozumieniu z członkami przestępczej grupy - przechowywali skradzione mienie, startowali w przetargach i po ich wygraniu sprzedawali części ponownie Marynarce Wojennej, a pieniędzmi dzielili się ze skorumpowanymi oficerami.

Jak dodał Przybył, w chwili obecnej zebrano już cały materiał dowodowy przeciwko obu wojskowym. Po wykonaniu czynności końcowych z udziałem podejrzanych zostanie podjęta decyzja o skierowaniu aktu oskarżenia do Wojskowego Sądu Okręgowego w Poznaniu.