"Dziewczynka ma 9 lat i jest z Lublina. Sprawa zostanie przekazana do Sądu Rejonowego w Lublinie, do wydziału rodzinnego i nieletnich" - poinformowała dziś rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Zdjęcie przestawia uśmiechniętą dziewczynkę, siedzącą we wnętrzu pieca krematoryjnego

Sprawa dotyczy opisanej przez portal gazeta.pl fotografii umieszczonej przez dziewczynkę na jej blogu. Zdjęcie przestawia ją uśmiechniętą, siedzącą we wnętrzu pieca krematoryjnego. Jak podał portal, który skopiował fotografię, zdjęcie z wycieczki do muzeum na Majdanku zostało umieszczone wśród różnych innych zdjęć dziewczynki m.in. portretów i relacji z wakacyjnych wycieczek.

Lubelska prokuratura musiała najpierw ustalić, czy autorka zdjęcia ma ukończone 17 lat

Lubelska prokuratura musiała najpierw ustalić, czy autorka zdjęcia ma ukończone 17 lat, aby móc ewentualnie sprawdzać, czy doszło do przestępstwa znieważenia pomnika, za który uznany jest były obóz zagłady na Majdanku.

"W przypadku młodej osoby, poniżej siedemnastu lat, nie można mówić o popełnieniu przestępstwa, a prokuratura nie ma kompetencji do zajmowania się tą sprawą" - tłumaczy Syk-Jakowska.

Według różnych szacunków w obozie zginęło od 80 do 230 tys. osób

Obóz zagłady na Majdanku hitlerowcy wybudowali w 1941 r. i funkcjonował on do 1944 r. Według różnych szacunków zginęło od 80 do 230 tys. osób 50 narodowości - byli rozstrzeliwani, mordowani w komorach gazowych, umierali od chorób i głodu.

Od lipca 1947 roku na mocy ustawy obóz na Majdanku został uznany za Pomnik Męczeństwa Narodu Polskiego i Innych Narodów. Zwiedzają go obecnie liczne wycieczki z całego świata.