"Rzeczpospolita" napisała dziś, że Staroń zarobiła kilkaset tysięcy zł, bo nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nad którą pracowała w ubiegłej kadencji parlamentarnej, pozwoliła jej uwłaszczyć się na lokalu usługowym. Posłanka zaprzecza.

Przyjęta przez Sejm w maju ubiegłego roku nowela pozwoliła na wykup mieszkań w spółdzielniach za przysłowiową złotówkę.

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski zapowiedział, że dziś po południu na posiedzeniu prezydium swego klubu złoży wniosek o wykluczenie Staroń z jego szeregów.

Witkowski nie jest posłem, ale - jak twierdzi - w minionej kadencji Sejmu był ekspertem podkomisji nadzwyczajnej w Komisji Infrastruktury, która pracowała nad zmianami w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Staroń - według Witkowskiego - przewodniczyła wówczas pracom tej podkomisji.

"Wbrew opinii legislatorów komisja (...) zaproponowała ustawę, która nie tylko mieszkania oddaje za złotówkę (...), ale daje szansę na uzyskanie lokali użytkowych - np. garaży w centrach miast" - mówił Witkowski na czwartkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez klub Lewicy w Sejmie.

Jak dodał, wraz z lokalem użytkowym, można nabyć również ziemię, na której jest on usytuowany. Zdaniem Witkowskiego, Staroń lobbowała za przyjęciem ustawy, a później sama skorzystała, gdy weszły w życie jej przepisy.

"Tak się uchwala ustawy z naruszeniem prawa"

Według relacji szefa UP, na posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej przychodził również wicemarszałek Senatu Krzysztof Putra z PiS.

"Przekonywał swoich posłów i legislatorów, którzy mieli wątpliwości, że "macie tak zrobić i koniec". Tak się uchwala ustawy z naruszeniem prawa, ogólnie wiedząc, że są one niezgodne z konstytucją" - stwierdził Witkowski.

Polityk przypomniał jednocześnie, że klub Lewicy zaskarżył na początku obecnej kadencji Sejmu nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych do Trybunału Konstytucyjnego.

"Apeluję do rządzących: wykluczenie pani Lidii Staroń z klubu to za mało, naprawcie tę ustawę, która jest jawnie niesprawiedliwa, okrada miliony polskich mieszkańców" - podkreślił Witkowski.