"To rozporządzenie jest w uzgodnieniach międzyresortowych, (...) chcielibyśmy, żeby do końca września podpisał je premier Tusk i byśmy mogli wprowadzić je w życie od października" - zapowiedział w czwartek wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna podczas konferencji rozpoczynającej Kampanię Parkingową w Warszawie.

Celem tej ogólnopolskiej kampanii, pod hasłem "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?", ma być skuteczne przeciwdziałanie blokowaniu miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Kampanię już po raz piąty organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji.

Jak powiedział Schetyna, projekt - przygotowany wspólnie przez MSWiA oraz Komendę Główną Policji - ma wprowadzić wyższe kary dla bezprawnie zajmujących tzw. koperty - miejsca przeznaczone do parkowania przez samochody osób niepełnosprawnych.

"Ludzie, którzy łamią ten zapis - wszyscy się spieszymy, ale ci, którzy się spieszą bezmyślnie - żeby wiedzieli, że to kosztuje"

"Ale oczywiście każde prawo, nawet najlepsze, nie kończy sprawy, tylko ją zaczyna. To, co musimy zrobić, to musimy zrobić wspólnie, tzn. policjanci, którzy będą egzekwować ten przepis, ale także media, które będą pokazywać naruszanie tego przepisu" - zaznaczył Schetyna.

"Ludzie, którzy łamią ten zapis - wszyscy się spieszymy, ale ci, którzy się spieszą bezmyślnie - żeby wiedzieli, że to kosztuje. To będzie kosztować od 1 października 500 zł i 5 punktów karnych" - dodał.

Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami, że wolne miejsca parkingowe dla osób, które ich potrzebują, są sprawą kluczową. "Biorąc pod uwagę coraz większą aktywność osób niepełnosprawnych - te osoby zaczynają dojeżdżać do szkół, pracować, spotykać się z przyjaciółmi, robić zakupy - miejsce parkingowe jest dla nich kluczowe, by robić to samodzielnie" - zaznaczył.

W tegorocznej Kampanii Parkingowej, która rozpoczęła się w czwartek, uczestniczy ponad 100 polskich

Jego zdaniem, najistotniejsze są planowane zmiany w prawie - chodzi o toczące się prace nad nowelizacją przepisów ustawy o ruchu drogowym, które dałyby podstawę odholowania pojazdu bezprawnie zaparkowanego na "kopercie" na parking strzeżony, na koszt właściciela oraz o projekt rozporządzenia MSWiA zakładający wyższe kary. "Ci, którzy są niepokorni i na kampanię naszą nie reagowali, myślę, że zaczną reagować w momencie, gdy dowiedzą się, że mają do zapłacenia mandat 500 zł i punkty karne" - uważa Pawłowski.

W tegorocznej Kampanii Parkingowej, która rozpoczęła się w czwartek, uczestniczy ponad 100 polskich miast (m.in. Warszawa, Kraków, Gdynia i Gdańsk) i wielu partnerów, w tym policja oraz straż miejska. W ramach kampanii, promowanej także w mediach, rozdanych ma zostać 250 tys. ulotek i 20 tys. plakatów, pojawi się również reklama zewnętrzna.

W wielu miastach w czwartek odbędą się różnego rodzaju imprezy i regionalne konferencje. Lokalni partnerzy przygotowali m.in. prezentacje starych automobili, koncerty, wystawy i pokazy parkowania.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji to organizacja pozarządowa, istniejąca od 1995 roku. Działa na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych.