W najbliższych tygodniach przy ministrze sprawiedliwości powołana zostanie nowa Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego, jej pracami pokieruje prof. Andrzej Zoll - poinformowała PAP w środę Joanna Dębek z wydziału informacji resortu.

"Komisja będzie organem o doradczym charakterze, a jej działania mają wpłynąć pozytywnie na jakość podejmowanych przez ministerstwo inicjatyw legislacyjnych dotyczących prawa karnego" - powiedziała Dębek.

Jak dodała, z częścią kandydatów do komisji były już prowadzone rozmowy, pełny jej skład podany zostanie w ciągu najbliższych tygodni. Na przewodniczenie komisji - jak powiedziała - zgodę wyraził profesor z Uniwersytetu Jagiellońskiego, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich Andrzej Zoll. "Osoby powołane w skład komisji będą wywodziły się m.in. z młodego pokolenia karnistów; będą to specjaliści zarówno od prawa karnego materialnego, procesowego, jak i wykonawczego" - mówiła.

Prof. Andrzej Zoll powiedział PAP, że nie dostał jeszcze nominacji od premiera. "Pierwszą rzeczą, którą należałoby zrobić, to bardzo dokładny przegląd wszystkich propozycji nowelizacji prawa karnego, które są dzisiaj w parlamencie" - powiedział. "One są z różnych opcji poskładane, wielokrotnie ze sobą niespójne. Trzeba to przejrzeć, zweryfikować, z niektórymi dać sobie spokój, nad innymi zastanowić się, jak sprawnie ująć w szatę legislacyjną" - oświadczył.

Pytany o zmiany legislacyjne, stwierdził, że "dużo zmian, na które czekało się w prawie karnym" zostało zawartych w ostatniej nowelizacji. "Trzeba usprawnić wykonywanie kar, przede wszystkim kar nieizolacyjnych. Nie jest możliwe, by tak dużo ludzi było nadal pozbawionych wolności, żeby tak bardzo naruszane były normy zaludnienia zakładów karnych. (...) Nie chciałbym, by było to rozumiane jako liberalizacja prawa karnego" - podkreślił Zoll. Dodał, że trzeba zintensyfikować i usprawnić organizacyjnie kary ograniczenia wolności i zaostrzyć grzywny, by były "dolegliwe".

Poprzednią Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego powołał w maju 2006 roku minister Zbigniew Ziobro

Decyzję o powołaniu komisji podjął minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. "Na decyzję tę wpłynęły doświadczenia ministra z czasów, gdy jako senator stał na czele Komisji Ustawodawczej Senatu" - powiedziała Dębek.

Poprzednią Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego powołał w maju 2006 roku minister Zbigniew Ziobro. Na jej czele stanął prof. Andrzej Siemaszko.

Przy ministrze sprawiedliwości działa też Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego. Na jej czele stoi prof. Zbigniew Radwański. Komisja ta zajmuje się m.in. opracowaniem projektu nowego Kodeksu cywilnego. Prace te, według zapowiedzi, mają być ukończone do końca 2010 r. Do tej pory komisja przedstawiła projekt pierwszej księgi nowego kodeksu. Jest to część ogólna kodeksu zawierająca m.in. przepisy dotyczące dóbr osobistych, statusu osoby fizycznej i prawnej, kwestie czynności prawnych, przedawnienia i przedstawicielstwa.