Przedsiębiorcy podlegający wpisowi do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego – czyli spółki prawa handlowego: osobowe i kapitałowe, fakt zawieszenia działalności zgłaszają w sądzie rejestrowym.
PROCEDURY
Obowiązek rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym mają m.in. spółki osobowe: spółka jawna, komandytowa, partnerska i komandytowo-akcyjna oraz spółki kapitałowe: spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Co we wniosku

Zgodnie z art. 22a ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej powinien zawierać:
● nazwę lub firmę;
● numer KRS;
● numer NIP;
● siedzibę i adres przedsiębiorcy;
● datę rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
Do wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca dołącza oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.

Urzędowy formularz

Przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wymagają składania wniosków o wpis do KRS na urzędowym formularzu. Wśród obowiązujących formularzy wniosków wykorzystywanych w KRS dostępny jest m.in. formularz KRS-Z62: Wniosek o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców – zawieszenie/wznowienie wykonywania działalności gospodarczej.
Wypełnianie formularza, podobnie jak w przypadku innych formularzy wykorzystywanych w KRS, rozpoczyna się od wskazania sądu rejestrowego, do którego składany jest wniosek, oraz określenia miejsca siedziby podmiotu, którego dotyczy wpis. Część A formularza przeznaczona jest na podanie danych podmiotu, którego dotyczy wpis, tj. numeru KRS, oznaczenie formy prawnej, nazwy (firmy), numeru identyfikacji podatkowej NIP oraz numeru REGON, a także szczegółowego adresu siedziby. W części B należy wskazać wnioskodawcę (podmiot, którego dotyczy wpis, albo inny wnioskodawca), adres do korespondencji oraz dane pełnomocnika procesowego. W części C przedsiębiorca określa treść wniosku, tj. rodzaj zgłoszenia (zawieszenie lub wznowienie działalności) oraz datę zawieszenia wykonywania działalności (względnie wznowienia działalności). Część D formularza to miejsce na informację o załącznikach. Do wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej należy dołączyć dwa załączniki. Po pierwsze, urzędowy formularz KRS-ZY, w którym przedsiębiorca określa swój numer identyfikacyjny REGON oraz numer identyfikacji podatkowej NIP. Po drugie, oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników. Na końcu wymagany jest podpis osoby składającej wniosek. Wniosek o zawieszenie składają wspólnicy uprawnieni do reprezentacji spółki lub zarząd bądź w ich imieniu odpowiednio umocowani pełnomocnicy.
Wniosek składa się do sądu rejonowego (sądu gospodarczego) właściwego ze względu na siedzibę podmiotu, którego dotyczy wpis. Wniosek można złożyć w biurze podawczym właściwego sądu lub nadać w urzędzie pocztowym na adres sądu.
UWAGA BEZ OPŁAT
Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej jest zwolniony z opłat sądowych



Wpis do KRS

Zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wpis do KRS polega na wprowadzeniu do systemu informatycznego danych zawartych w postanowieniu sądu rejestrowego niezwłocznie po jego wydaniu. Wpis jest dokonany z chwilą zamieszczenia danych w KRS. Wpis do KRS informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej polega na zamieszczeniu w dziale 6 rejestru przedsiębiorców daty rozpoczęcia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Ten dział rejestru przedsiębiorców przeznaczony jest także na zamieszczanie m.in. informacji o otwarciu i zakończeniu likwidacji, rozwiązaniu czy połączeniu spółki. W określonych sprawach, postanowienia sądu rejestrowego są skuteczne lub wykonalne dopiero z chwilą uprawomocnienia (datę uprawomocnienia wpisuje się z urzędu). Nie ma to jednak zastosowania do wniosków o wpis informacji o zawieszeniu (odpowiednio wznowieniu) działalności. Wpis taki dokonany jest z chwilą zamieszczenia danych o zawieszeniu w KRS.
Wniosek o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej jest zwolniony z opłat sądowych. Wpisy dokonane w wyniku rozpoznania takich wniosków nie podlegają ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
PRZYKŁAD: ZAWIESZENIE JEDNOOSOBOWEJ SPÓŁKI Z O.O.
Działalność prowadzona jest w formie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jedyny wspólnik chciałby na kilka miesięcy zawiesić swoją firmę. Jest to możliwe, pod warunkiem że spółka nie zatrudnia pracowników. Aby zawiesić działalność gospodarczą, wspólnik powinien złożyć we właściwym sądzie rejestrowym wniosek o zawieszenie wykonywania działalności (KRS-Z62). W okresie zawieszenia wspólnik nie będzie opłacał za siebie składek ZUS. Natomiast zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych nie będzie opłacać spółka z o.o. będąca podatnikiem.