Skazany za pedofilię b. dyrygent nieistniejącego już chóru Polskie Słowiki Wojciech K. nie zostanie przedterminowo zwolniony z wiezienia - zdecydował w środę Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

Jak poinformował PAP sędzia Przemysław Strach z Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, podtrzymał on decyzję sądu penitencjarnego z lipca br. Sąd penitencjarny nie zgodził się wtedy na zwolnienie warunkowe, uznając, że nie zakończył się proces resocjalizacyjny, zaś Wojciech K. może po wypuszczeniu dopuścić się podobnych przestępstw, za które został skazany.

Po tej decyzji obrońca Wojciecha K. złożył zażalenie, domagając się bardziej skrupulatnego rozpoznania sprawy oraz wzięcia pod uwagę jego złego stanu zdrowia.

Skazany za seksualne wykorzystywanie nieletnich Wojciech K. po raz drugi ubiegał się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. W 2006 r. wnioskował o zwolnienie ze względu na stan zdrowia. Wówczas sąd penitencjarny nie przychylił się do jego wniosku.

Po zatrzymaniu Wojciecha K. władze Poznania zdecydowały o rozwiązaniu chóru

Wojciech K. przebywa na wolności; ma półroczną przerwę w odsiadywaniu kary ze względu na zły stan zdrowia.

W 2005 r. K. został skazany prawomocnym wyrokiem na sześć lat więzienia za kilkunastokrotne wykorzystanie seksualne w latach 1994-1996 trzech nieletnich chórzystów. Do przestępstw doszło w czasie krajowych i zagranicznych wyjazdów na występy Polskich Słowików. Sąd dodatkowo ukarał dyrygenta sześcioletnim zakazem pracy z dziećmi i młodzieżą po wyjściu na wolność.

Po zatrzymaniu Wojciecha K. władze Poznania zdecydowały o rozwiązaniu chóru. Obecnie działa Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego.