Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda przedstawiając uzasadnienie prezydenta do weta wyraził jednocześnie żal, że Lech Kaczyński sam nie może poinformować o tym posłów.

Przypomniał, że prezydent skierował do marszałka Sejmu pismo, w którym informował, że rozważa udział w posiedzeniu izby podczas rozpatrywania tego punktu. "Niestety prezydent nie otrzymał od marszałka żadnej odpowiedzi" - zaznaczył Duda, podkreślając że w środę Lech Kaczyński przebywa z oficjalną wizytą w Rumunii.

Komorowski w odpowiedzi zaznaczył, że spełnił prośbę prezydenta i przesunął już raz termin debaty nad wetem. "Prezydent w Sejmie zawsze bywa kiedy chce i jest mile widziany na każdym posiedzeniu" - dodał. "Pewne standardy komunikacji na tym poziomie powinny być zachowane" - powiedział.

Debata nad wetem została przeniesiona z wrześniowego posiedzenia (prezydent przebywał wtedy w Nowym Jorku) na październik.

Nowelizacja ustawy o prokuraturze rozdziela funkcje ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Miałaby ona wejść w życie 31 marca przyszłego roku. Na mocy ustawy prokurator generalny byłby od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję, spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i nowe ciało - Krajowa Rada Prokuratorów. Nowelizacja przewiduje też likwidację Prokuratury Krajowej i wprowadzenie w jej miejsce Prokuratury Generalnej. Prezydent - jak podkreślali jego współpracownicy - od początku był przeciwny rozdzielaniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego i zawetował ustawę w połowie września.

Szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak mówił, że "z punktu widzenia przeciętnego Polaka" rozdzielenie tych funkcji "jest to wyraźny krok wstecz, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polaków".