Partia Demokratyczna - demokraci.pl jest zdania, że pomysły PO dotyczące kastracji pedofilów oraz rejestracji kobiet w ciąży są nieprzemyślane i oparte na emocjach.

Profesor Marian Filar z PD - demokraci.pl uważa, że takie inicjatywy są efektem ciągłej rywalizacji Platformy z Prawem i Sprawiedliwością. Jak mówi jest to rodzaj wyścigu, która partia złoży bardziej radykalny pomysł regulacji prawnych. Zdaniem Filara, kompletnie oderwanie od wszelkich realiów tej sprawy oraz brak wiedzy mogą być nawet niebezpieczne. Profesor Filar zapowiedział, że jego partia będzie sprzeciwiała się tego typu pomysłom. Nie oznacza to jednak - jak podkreślił - że nie chce ona rozwiązań prawnych najpoważniejszych problemów. Należy jednak, jak mówi, stosować takie rozwiązania, które są oparte na racjonalności, a nie na emocjach, a tym bardziej emocjach "sztucznie moderowanych". Profesor podkreśla, że istotą dobrego prawa jest to, by ono było egzekwowane i skuteczne.

W Warszawie obradowała Rada Krajowa Partii Demokratycznej - demokraci.pl. Jej lider Janusz Onyszkiewicz zapowiedział na 13 grudnia Krajowy Kongres partii, na którym zostanie wybrany nowy przewodniczący.

Rada Krajowa Demokratów rozmawiała także o przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak deklarował szef PD, w wyborach europejskich Partia Demokratyczna ma wystartować wraz z SdPl, albo "w jakiejś szerszej formule".