Zdało ponad 70 proc. aplikantów

autor: Agnieszka Bobowska22.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 22.09.2009, 19:56

Wstępne wyniki testów wskazują na to, że na wybraną aplikację prawniczą dostało się 4 na 5 zdających. W zeszłym roku zakwalifikował się tylko co dziesiąty kandydat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (178)

  • he(2009-09-22 05:03) Zgłoś naruszenie 00

    CZYTAJCIE MIĘDZY LINIJKAMI - jak na prawników przystało. Korporacje mają na pomysł co robić dalej. Na waszym miejscu drodzy aplikanci już bym się bał.
    Jedynie droga pozakorporacyjna dawała realne otwarcie. Ale pan Czuma dużo mówił a efekty jak zwykle

    Odpowiedz
  • .(2009-09-22 07:05) Zgłoś naruszenie 00

    AMNESTII APLIKACYJNEJ NIE!!!
    BO RESZTA LUDZIE NIE MA SZANS NA 10 LAT

    NA LISTE TYLKO Z 76%,CZYLI OK.30%--JEDYNA SENSOWNA REAKCJA

    Naprawde nie wiem o co chodzilo Ministrowi w manestii,bo 12 tys.ludzie nikt nie wyaplikuje

    A co z tymi,ktorzy pisali i pisac beda juz za rok trudny egzamin

    KORPORACJA MUSI WYKAZAC NIEZALEZNOSC

    czyli egzekwowac POZIOM

    Odpowiedz
  • EGZAMINY DO ROZPATRZENIA,POWTORKI(2009-09-22 07:06) Zgłoś naruszenie 00

    NIE JEST MOZLIWOSCIA ZEBY POZIOM WIEDZY POPRAWIL SIE ZE ZDWALANOSCI 1500 NA 12 TYS.

    Odpowiedz
  • smutne ale prawdziwe(2009-09-22 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    aplikantem jest sie od 114 pkt nie od 100,tzn.tym ktory dostanie sta bez wzgledu na to gdzie zdawal.Reszta zasili grono słuchaczy/studentow...

    I na nic potworki legislacyjne niezgodne z Konstytucja

    Odpowiedz
  • pietrucha(2009-09-22 07:40) Zgłoś naruszenie 00

    Do 4.Psy szczekają, a karawana jedzie dalej. Jesteś podobny do zeszło rocznych zdających którzy chcieli znowu obniżenia progu. Nie wiem kim jesteś, ale jak wysuwasz taki postulat to z prawem nie masz wiele do czynienia.

    Odpowiedz
  • ???(2009-09-22 07:43) Zgłoś naruszenie 00

    o co chodzi z tym 114 ? 76 proc. ze 150 ?

    Odpowiedz
  • logiczne(2009-09-22 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    tak.i nieludzmy sie tylko tacy dostana sie na aplikacje...reszta no coz.mimo szumnej kampaniji medialnej bedzie poprawiala za ROK...

    w koncu kazdy musi miec ROWNE szanse
    co kogo moze obchodzic roczny wybryk NATURY

    Odpowiedz
  • sprawiedliwy(2009-09-22 07:47) Zgłoś naruszenie 00

    A ciekawe jak taka liczba aplikantów znajdzie patronów???...na kolokwium zostanie sprawdzona wiedza ponownie a wtedy czas pokaże kto się nadaje do zawodu..

    Odpowiedz
  • bo jak nie to TK(2009-09-22 07:49) Zgłoś naruszenie 00

    listy rankingowe wg liczby pkt.

    a LIMIT PKT na egzaminach tego typu MA BYC TAKI SAM-tego wymaga uczciwosc i elementarna sprawiedliwosc

    no,coz majstrowac przy liczbie pytan jak widac mozna wiele,zeby łapki znajomkow na apliakcje nie zabolały,ale POZIOMIK na byc IDENTYCZNYW TYM KRAJU

    Odpowiedz
  • pokazuje tylko limit pkt na eg.centralnym(2009-09-22 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    DO 8- nie pokaze

    Odpowiedz
  • sprawiedliwy(2009-09-22 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    jestem za otwarciem dostepu do zawodu,ale to już jest skandal!

    Odpowiedz
  • STAŁY LIMIT(2009-09-22 07:57) Zgłoś naruszenie 00

    Gdy soie wymaga pierwotnego ,stalego lprogu punktow czyli ok.76%-przed reforma tez tyle trzeba bylo miec jakosc nie ma takich dywagacji i o dziwo...mimo zwiekszaajacej sie liczby zdajacych procencik zdajacych sie jest staly

    no coz jesli wezmiemy listy z punktacja to zobaczymy,ze np. w dowolnej izbie-Szczecin na apl.radcowska powinno zdac 62 OSOBY,A NIE 207

    to i tak wiecej niz w roku poprzednim po starym limicie

    RESZTA NO COZ...nadzieja matką głupich jest

    nie jest to mozliwe w innych panstwach zeby tworzyc 2 grupy aplikantow-tych z AMNESTIA<76%-GORSZYCH i tych bez amnestii>76%-lepszych
    190pkt/250-ustawa o adwokaturze od 2005-2008-76%
    100pkt/150-AMNESTIA NA ROK 2009 (juz w nastepnym MS zapowiada egz.trudniejszy)-66%.

    Take rozwiazania NAWET W POLITYCCE SA NIEREALIZOWANE

    progi wyborcze nie zmieniaja sie od lat!
    A SZKODA
    Nie widze powodu zeby prawnikom odbierac chleb i skazywac na powtorke studiow by wykazac ze sie umie zdac egz.na przyzwoitym poziomie
    no coz amnestia amnestia,a poziom uslug to drugie

    Odpowiedz
  • zdajacy(2009-09-22 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    do10-zgadzam sie nie pokaze, przy takiej ilosci aplikantow ktorym poki pieknych slow sie nic nie zaoferowalo...znowu bedziemy miec powtorke z rozrywki pt tatus zalatwi a reszta niech sobie radzi i tak pewnie nic z tego nie bedzie...smutne:(((

    Odpowiedz
  • Jola(2009-09-22 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    to nie tylko kwestia łatwiejszych egzaminów ale tego że obniżono próg na 67 % !! to bardzo dużo ułotwiło

    Odpowiedz
  • tyle(2009-09-22 08:05) Zgłoś naruszenie 00

    to nie sa zawodu sprzedawcow na targach tylko badz co badz zawody zaufania publicznego

    czyli ktos korporacjom ciagle miesza szyki,zmienia ilosc pytan (ceikawe dlaczego),ale progi maja byc JEDNOLITE.

    jesli juz ten prog sie obniza to gora do min.70%,choc nie ma takiego powodu bo jest za duzo prawnikow

    Odpowiedz
  • far(2009-09-22 08:25) Zgłoś naruszenie 00

    Do 15
    A co to jest zawód zaufania publicznego? Dlaczego uważasz, że społeczeństwo darzy adwokata czy radcę zaufaniem? Ja nie jestem naiwny i zaufania do prawników nie mam. Większym zaufaniem muszę darzyć panią ze spożywczego, że mi nie sprzedaje zepsutej kaszanki. Albo doradcę w banku, kiedy lokuję pieniądze. Już nie mówię jakim zaufaniem muszę darzyć kierowcę autobusu czy pana od naprawy piecyka gazowego. Więc gadki o "zaufaniu publicznym" są dobre dla naiwnych, których chce się czarować terminami bez znaczenia.
    NAJWYŻSZY CZAS ZROZUMIEĆ, ŻE PRAWNIK NIE BĘDZIE DZIAŁAŁ W OCHRONCE MONOPOLU. Co wy myślicie, że reszta społeczeństwa będzie się godzić na to, żeby wam płacić więcej, bo wam się tak podoba?

    Odpowiedz
  • .(2009-09-22 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    ale cenzus intelektualny i zakres wymagan dla kazdego prawnika ma byc taki sam.
    Lata parzyste i nieparzyste nikogo nie interesuja

    Odpowiedz
  • Radca to nie problem(2009-09-22 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy u licha powiększy sie liczba Notariuszy. Bo mojej sąsiadce Pani Notariusz od przepychu sie w głowie przewraca. Biedna juz nie wie gdzie kasę upychać. Zali mi się jak to jej ciężko jest upilnować dom podmiastem, willę na wsi , konie na mazurach i mieszkanie w centrum. A ludzie którym płaci za pilnowanie tacy nierzetelni Biednym zawsze wiatr w oczy

    Odpowiedz
  • !!(2009-09-22 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    wszystkie korporacje w polc ei nie tylko-lekarzy,stomatologow,weterynarzy etc.maja jasne kryteria-rowne bez wzgledu na opcje polityczne i ...zastrzenie,ze wpis na liste rowna sie PRACA w profesji,przyuczenie do zawodu

    tego nie ma u prawnikow,a byc musi

    Odpowiedz
  • cd(2009-09-22 08:32) Zgłoś naruszenie 00

    Z syrenki nie zrobi się porshe, mimo, że jedno i drugie ma opływowe kształty. Korporacje i aplikacje doskonale sprawdzają się jako system rodzinny. Jeżeli kształcisz członka rodziny, to możesz bez oporu przekazywać mu całą istotną wiedzę. Jeżeli natomiast kształcisz konkurenta, to jaki masz interes w przekazywaniu wiedzy, która potem pogorszy twoją pozycję, wskutek zwiększenia konkurencji. Dla mnie wiara, że konkurencja przyłoży się do kształcenia konkurencji jest naiwnością nie licującą z zawodem prawnika.
    Przełomem była by rezygnacja z korporacyjnego modelu albo pozakorporacyjny sposób dochodzenia do zawodu.

    Odpowiedz