Za zagubienie aktu notariusz może być pozbawiony prawa do prowadzenia kancelarii

autor: Agnieszka Bobowska17.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 17.09.2009, 16:30

Przez 10 lat od dnia sporządzenia dokumentu notariusz musi go przechowywać w swojej kancelarii. Jeśli oryginał trafi w niepowołane ręce, grożą mu za to nawet dwa lata pozbawienia wolności.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Cyborg(2009-09-17 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    Powinien być obowiązek natychmiastowego sporządzenia elektronicznej kopii aktu notarialnego i przesłanie go na serwer jakiejś państwowej instytucji. Natomiast kolejne numery repertoriów powinny być nadawane również przez zewnętrzną instytucję państwową co zniosło by problem zostawiania przez notariuszy wolnych numerów repertoriów, które mogły by być wykorzystane nawet do antydatowania czynności - inaczej nie jest się w stanie temu zapobiec.
    A wiara w ustawowy zapis o nieskazitelności charakteru to jak życie pokazuje - naiwność.Poza tym usprawniło by to przesył dokumentów np. do Sądów. W Niemczech dokumenty dotyczące np. rejestracji sp. z o.o. w całości i tylko drogą elektroniczną przesyła do Sądu notariusz.

    Odpowiedz
  • nie-radca(2009-09-17 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    Parę dni temu w poznaniu na piątkowie znaleziono dokumenty prawdopodbnie pochodzące z kancelarii notarialnej - projekty aktów z danymi osobowymi, czemu nikt o tym nie pisze?

    Odpowiedz
  • SR(2009-09-17 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    notariusze są świetni...tylko w kasowaniu opłat (obowiązkowo: maksymalnych). W innych sprawach niestety jest dużo gorzej...

    Odpowiedz
  • sic!(2009-09-17 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    do 3
    tylko ze za te oplaty maksymalne jak ty to nazwales udzielaja cale masy (porad) za ktore powinienes zaplacic gruba kase u adwokata albo radcy ale tego nikt juz nie widzi. Wiec te tysiac czy dwa za sporzadzenie aktu i udzielenie wszelkich informacji to naprawde niewiele. Chyba ze doliczasz notaruszowi do jego wynagrodzenia daniny publiczne ktore pobiera to wtedy z 1000,- robi sie 2000,- albo i wiecej, ale to nie wina notariusza. Taksa notarialna w 90% przypadkach to koszt do 500,- np za zalozenie sp z oo z min kapitalem notariusz pobiera ok300,- + podatki w sadzie zostawic musisz dodatkowo za wpis 1500,- wiec kto tu zdziera.

    Odpowiedz
  • SR(2009-09-17 11:07) Zgłoś naruszenie 02

    pewnie, tysiąc czy dwa za sprawdzenie przez notariusza danych stron i wypełnienie gotowego formularza prostej umowy to niewiele, powinniście za to kasować od trzech tysięcy wzwyż!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ginące akta !!!(2009-09-17 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    Często słyszy się w mediach o zagubionych aktach sprawy w SĄDACH !!!
    PRZECIEŻ TO WOŁA O POMSTĘ DO NIEBA !!! - ODPOWIEDZIALNY ZA TO POWINIEN BYĆ WYRZUCONY DYSCYPLINARNIE ZE SKUTKIEM NATYCHMIASTOWYM, Z ZAKAZEM PEŁNIENIA PODOBNYCH STANOWISK PRZEZ NAJMNIEJ 5 LAT!!!

    Odpowiedz
  • CyberVampir(2009-09-17 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Z usługami notarialnymi jest jak z częściami do ferrari - części do ferrari niczym w większości nie różnią się od części do tańszych aut ale jest ich niewiele, są rzadko kupowane i dlatego są drogie :> W wiekszości średniej wielkości miast w Polsce czynności notarialnych wcale nie jest tak dużo jak się tutaj niektórym wydaje ( nie liczymy KRk, Warszawy, Wrocławia czy Poznania ) Gdyby ich ceny były takie jak telefonów w erze to notariusze dostawaliby za nie grosze i wtedy dopiero byliby skłonni do przekrętów. To oczywiście wątek humorystyczni a tak na poważnie to jeśli notariusz na jednej czynności zarobi kilka tysięcy zł to nie weżmie łapówki bo za wiele ma do stracenia. Ceny nieruchomości są tak wysokie, że koszt czynności notarialnych stanowi ułamek procenta tej ceny a znacznie więcej niż notariusz na każdej czynności zarabia skarb państwa w postaci gigantycznych podatków, tyle, że to mało kto dostrzega...

    Odpowiedz
  • CV(2009-09-17 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    do 6: i natychmiast rozstrzelany publicznie na centralnym placu miasta. Jego zwłoki natomiast powinny być dane psom bezpańskim na pożarcie... ;p

    Odpowiedz
  • van Dam(2009-09-17 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    Do 7 z tym porównaniem to lekka przesada bo części do ferrari są drogie bo samo ferrari jest niepowtarzalne a wysokie opłaty za w większości sekretarskie czynności notarialne (kopiuj/wklej) wynikają z ułomności prawa które jeszcze toleruje korporacje.

    Odpowiedz
  • Gubienie akt.(2009-09-17 12:37) Zgłoś naruszenie 00

    Poważne firmy / np. banki / zagubienie akt, to najwyższe przewinienie które skutkuje natychmiastowym usunięciem ze stanowiska i rozprawa sądowa.
    Chyba ,że sądy i notariaty należy w Polsce traktować jako INSTYTUCJE NIEPOWAŻNE - przepraszam nie wiedziałem o tym.

    Odpowiedz
  • niekoniecznie gubienie aktu not.(2009-09-17 13:44) Zgłoś naruszenie 00

    A czy za poczynione przekręty niezgodne z prawem notariusz może być pozbawiony prawa do prowadzenia kancelarii. Jest mnóstwo takich notariuszy co czynią przekręty w aktach notarialnych między innymi przy spisaniu aktu notarialnego, ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego. Zarząd spółdzielni - spółdzielca, wynika z tego, że akt notarialny bardziej korzystny jest dla pracownika spółdzielni niż właściciela mieszkania.

    Odpowiedz
  • kuklux(2009-09-18 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    czekamy na artykuł w gp o tym jak to jest gdy notariusz znika z państwowymi pieniędzmi np. z prawie 2 mln zł. i o tym, że nie obejmuje tego obowiązkowe ubezpieczenie rejentów. Skończy sie tak, że poszkodowany skarb państwa powinien pozwać skarb państwa o to, że ten źle zabezpieczył swoje pieniądze.

    Odpowiedz
  • IP,nr zewnętrzny,a tożsamość internauty....(2009-09-18 20:54) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tajemnicą zawodową ,przecież nie zawsze gubione są akta?!!
    Wystarczy na przykład być specem od nielegalnej inwigilacji...np.PODSŁUCHÓW!!
    Internauci z numerem zewnętrznym zaczynającym się na cyfrę 83 bądź IP (tego na G.Prawnej pewna nie jestem) coś wiedzą na ten temat na pewno...

    Ciekawe jest to forum...choćby ze względu na ten istotny, wydaje się, fakt...
    Czy ma to coś wspólnego z aplikacją notarialną albo dzisiejszym egzaminem?
    Tego na pewno nie można wykluczyć zważywszy,że dla niektórych aplikacja notarialna zaczęła się w roku w którym postanowili kogoś nękać pluskwam,tzn.2007 roku...

    Zapewne jedna z takich pluskiew wylądowała w centrum Warszawy...

    Odpowiedz
  • Star(2017-03-30 15:19) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście wykluczamy pomyłkę, nie uczciwość notariusza. Nigdy nie zdarzyło się by podpis złożyła inna osoba niż wskazana w Akcie Notarialnym, na pewno nikt nie wątpi w nadludzką nieomylną kastę!

    Odpowiedz