Skargi na przewlekłość postępowań sądowych i prokuratorskich też są załatwiane opieszale

autor: Łukasz Sobiech14.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 14.09.2009, 15:56

Za przewlekanie spraw wypłacono w tym półroczu ponad pół miliona złotych rekompensat. Od 2 do 20 tys. zł odszkodowania musi zasądzić sąd przy stwierdzeniu przewlekłości. Prokuratorzy chcą obowiązkowych ubezpieczeń, by nie płacić rekompensat z własnej kieszeni.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • ana(2009-09-14 03:43) Zgłoś naruszenie 00

    Z tym, iz skarga na postępowanie prokuratorskie obowiazuje od czerwca lub lipca 2009r., to jakie porównanie wpływu!! skarg na postępowanie prokuratorskie z I półroczem 2008r. !!

    Odpowiedz
  • CyberVampir(2009-09-14 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    A może by tak sądy zaczęły zasądzać odszkodowania w najwyższej wysokości? Skarb państwa dostanie po pupsku i w końcu ktoś z ministerialnej elyty intelektualnej dostanie oświecenia, że nie da się przerobić szybko takiej ilości spraw przy braku kadry i braku widoków na dostarczenie nowej kadry ( brak etatów, Krajowa Szkoła Gwiezdnych Wojen i Prokuratury, która za 5 lat wypuści 30 nowych sędziów o 120 prokuratorów ) ... Nadal popieram zlikwidowanie ministerstwa sprawiedliwości i zagospodarowanie tych państwa przez ministerstwo infrastruktury przy budowie dróg. Właśnie rozpoczęła się budowa obwodnicy Mińska Mazowieckiego - jaśniepaństwo z MS świetnie nada się tam do lania betonu i noszenia krawężników :]

    Odpowiedz
  • pogromca głupoty(2009-09-14 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    jestem poszkodowanym w sprawie... proces trwa już prawie 8 lat i końca nie widać... Przestępcy przerywają procesy przy pomocy adwokatów, no i co nowy proces, to nasz adwokat się uśmiecha i kasuje odpowiednią sumkę ( około 5000 PLN)... podejrzewam że adwokaci przestępców też sobie napełniają kieszenie... kilka rozpraw w miesiącu, powiadomienia pocztowe, posiedzenia sądu, kilkadziesiąt, pewnie już grubo ponad 100 rozpraw. Koszty, koszty, koszty(pewnie jakby zebrać je wszystkie, to zaspokojone zostałby roszczenia pieniężne, więc państwo płaci sędziom i sądom, którzy nie są w stanie skutecznie przeprowadzić sprawy do końca, przestępcy się śmieją, ciepełko w więzieniu mają, przez 7 lat tymczasowe aresztowanie(normalnie trwa pół roku, można je przedłużać ale do takich wartości to wielka rzadkość), jakie koszty wyżywienia takiego w więzieniu ? etc.)... i ja pytam gdzie sprawiedliwość ? ... co mi po kilku tysiącach odszkodowania... pffffff ...

    ps. na chwilę mocno przestępcom uśmieszek zniknął, jak rządziła pewna partia polityczna zwana PIS ... bardzo przez pewne kręgi nie lubiana ...

    ps2. i jak przestępcy doprowadzą do przedawnienia, to okaże się, że nigdy przestępcami nie byli a państwo polskie będzie płaciło ogromne odszkodowania za bezprawne aresztowanie... Ja natomiast wystąpię do Strasburga i będę tam walczył o sprawiedliwość i należne odszkodowanie... które zapłaci państwo polskie...natomiast koszty procesu, opłaty za procesy, za wyżywienie i przetrzymywanie w więzieniu poniesie państwo polskie... czyli wszyscy obywatele.. To jest Polska i jej Sprawiedliwość ? ...

    Odpowiedz
  • -(2009-09-14 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    1382 / 11 000 000 = 0,00012 a teraz 1 661 / 11 000 000 (spraw rocznie)
    to 0,00015. Te liczby powalają. Tu trzeba coś natychmiast zrobić... Zebrać Zgromadzenie Narodowe ? Dzwonić po Policję ? Poprosić Dodę o napisanie Protest Songu ? Zapłakać w gazetę ?

    Odpowiedz
  • mec.(2009-09-14 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    może trzeba wprowadzić odszkodowania od "opieszałości w rozpatrywaniu skarg na...opieszałość"?

    Czuję się jakbym czytał Mrożka...

    Póki nie wprowadzi się jakiejś formy współodpowiedzialności sędziów za opieszałość i błędy w rozpoznawaniu spraw to zjawisko nadal będzie występować. Bo jaką oni mają motywację do sprawnej i terminowej pracy skoro mają gwarancję dożywotniego zatrudnienia, nikt ich nie sprawdza, płacą im na zasadzie "czy się stoi czy się leży", a za ich błędy koszty ponosi Skarb Państwa...No jaką? Żadnej.

    Odpowiedz
  • SSR(2009-09-14 10:32) Zgłoś naruszenie 00

    Ad 5. A może mała współodpowiedzialność finansowa adwokatów za przedłużanie się spraw?

    Odpowiedz
  • lbl(2009-09-14 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    Też jestem za obciążaniem adwokatów. Spada termin z winy adwokata, pokrywa wszytkie koszty wezwań, utracownych zarobków, czasu pracy sędziów i pracowników sądu.

    Odpowiedz
  • CV(2009-09-14 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    do 6 i 7: buahahahah ludzie pomyślcie coś czasem zanim napiszecie... Jeśli adwokat ma wyznaczone w tym samym czasie albo w tym samym dniu dwie rozprawy w dwóch różnych miastach to jakim cudem ma być na obu? Czasem można wysłać aplikanta ale jeśli płacisz adwokatowi to nie chcesz chyba żeby na rozprawę wysyłał świeżaka??? Może jeszcze obciążyć odpowiedzialnością MZK albo PKP bo nie dowiozło cię na rozprawę ??? Głupota jak widać w narodzie kwitnie...

    Odpowiedz
  • zach(2009-09-14 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    KOLEJNA FURTKA DLA PIENIACZY I HARCOWNIKÓW...ZAWSZE POKRZYWDZONYCH...TA CAŁA USTAWA TO BUBEL.

    Odpowiedz
  • Mariola(2009-09-14 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    Komentarz do brakujacego wywiadu z ministrem sprawiedliwosci p.A.Czuma- odnosnie innego komentarza w sprawie utrzymywania nieletnich w zakladach poprawczych, przerazily mnie finanse w kwocie 18, 300PLN. Dla porownania i ciakawosci utrzymanie syna nieletniego w domu - bloku lokatorskim wynosi O fianansow , matka ma O finansow. Bedzie nam zdecydowanie lepiej popelnic przestepstwo w Polsce i miec utrzymanie. Czy w taki sposob dzialaja wymiary sprawiedliwosci w Rz.P?
    Odnosnie nadzorow nad poprawczakami i nieletnimi - sa nieskuteczne gdyz kadra pedagogow , psychologow , wychowawcow jest niedostatecznie przygotowana do zawodu. Aby wypowiadac sie o nieletnich nalezy zmienic w sadownictwie podejscie do mlodziezy z trudnosciami i umiec diagnozowac , wykorzystujac rozwoj dziecka , jego warunki wychowania, dziecinstwo i edukacje w szkole. Niezwylke wazne jest zapraszanie na rozparwy w sadach ,, specjalistow szkolnych", aby w obliczu prawa i przysiegi zeznawali jak nieletni, ktorych niejednokrotnie celowo umieszczaja i daza do usadzania wspolnie z dyrektorami ,partiami, kuratorami sadowymi. Zaden nie zglasza pomimo prosb rodzicow trudnosci do Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz nie zwracaja sie o pomoc do uczelni wyzszych - gdzie pomagaja w rozwiazywaniu problemow edukacyjno- resocjalizacyjnych.
    Prosze o wypowiedz psychiatre z POlski czy na podstawie wypowiedzi mozna mnie zdiagnozowac jako osobe chora psychicznie , ktora ma w miescie Przemysl. Z takiej opinii moj maz PIOTR - wstydzi sie wychodzenia ze mna, chodz nic w bylej szkole- pracy nie zrobilam .Ukrywaja wszyscy w miescie mobbing w miejcu pracy moim i meza.

    Odpowiedz
  • Mariola(2009-09-14 18:45) Zgłoś naruszenie 00

    Odpowiadac powinni rowniez w Polsce Rz. za opieszalosc i celowe narazanie na utrate zdrowia, finanse utracoce, mozliwosc zatrudnienia sie u pracodawcow, o wystawiane opinie falszywe, odrzucanie pozwow z sadu bez wyjasnien, bez pozostawnainia kopii celowo w miescie Przemysl - zorganizowana przestepczosc .

    Odpowiedz