Sejm - aby rozpatrzyć tyle projektów - prawdopodobnie zwiększy liczbę październikowych posiedzeń.

Od dłuższego czasu Platforma zapowiadała powakacyjną ofensywę legislacyjną. Dzisiejszy "Dziennik" napisał, że do Sejmu trafi 120 projektów ustaw, a posiedzenia Sejmu i Senatu odbywałyby się co tydzień, z wyłączeniem niedziel, ale już niekoniecznie sobót.

"Chodzi o zdecydowanie więcej niż 120 projektów ustaw"

Chlebowski, pytany o ofensywę legislacyjną Platformy, powiedział że chodzi o "zdecydowanie więcej" niż 120 projektów ustaw, ale konkretnej liczby nie ujawnił. "Nie chcemy się licytować" - mówił na środowej konferencji prasowej.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski nie wykluczył, że w związku ze zwiększoną liczbą projektów, trzeba będzie zwiększyć liczbę posiedzeń, ale pytany o pracę w soboty mówi: "Raczej nie ma takiej potrzeby".

Największe z projektów, jakie pojawią się w Sejmie, to nowela ustawy o finansach publicznych, kodeks wyborczy (zmiany w ordynacji wyborczych, m.in. dwudniowe głosowanie), redukcja finansowania partii politycznych z budżetu państwa, ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym, prawo budowlane, ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym - wyliczał dziś Chlebowski.

Do Sejmu trafią też m.in. ustawa kompetencyjna (rozdzielająca kompetencje marszałka i wojewody), ustawa metropolitalna (prawdopodobnie z trzema aglomeracjami: trójmiejską, śląską oraz warszawską), pakiet ustaw o profesjonalizacji armii, ustawy zdrowotne, nowelizacja ustawy medialnej oraz ustawa znosząca obowiązek meldunkowy.

Wśród projektów, które w październiku wpłyną do Sejmu, będzie również - zapowiada Chlebowski - szeroki pakiet ustaw redukujących biurokrację, tzw. deregulacyjnych, przygotowanych m.in. na bazie prac komisji "Przyjazne Państwo" kierowanej przez posła PO Janusza Palikota.

Większość projektów nowelizacji ustaw przygotowanych przez komisję "Przyjazne Państwo" dotyczy podatków - zarówno podatków dochodowych (PIT, CIT, ryczałtu), jak i podatków od spadków i darowizn, VAT i akcyzy. Zmieniane także mają być Ordynacja podatkowa, ustawa o kontroli skarbowej, ustawa o opłacie skarbowej i ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W październiku do Sejmu nie trafi nowela ustawy lustracyjnej i o Instytucie Pamięci Narodowej

Chlebowski powiedział, że w październiku do Sejmu nie trafi nowela ustawy lustracyjnej i o Instytucie Pamięci Narodowej. Na razie Platforma dysponuje 120-stronicową analizą ekspercką w tej sprawie. "Niebawem będziemy się przymierzali do wyznaczenia kierunku zmian" - zapowiedział szef klubu PO.

PiS i Lewica zarzucają Platformie, że ta przetrzymuje w "szufladzie" u marszałka opozycyjne projekty ustaw, a tym samym chce sprawiać wrażenie jedynej siły w parlamencie, która ciężko pracuje w Sejmie. "To nieprawda, że marszałek próbuje zamrażać ustawy opozycyjne. Dwie trzecie projektów złożonych przez opozycję doczekało się już pierwszego czytania" - kontrował w środę Chlebowski.