Od 30 września, dzwoniąc na przykład z Warszawy do Łodzi, wybierzemy numer kierunkowy bez wybierania zera na klawiaturze telefonu. Aby uzyskać połączenie, wystarczy wybrać kierunkowy 42 i numer konkretnego abonenta. Taką zmianę wprowadza rozporządzenie ministra infrastruktury z 28 lutego 2008 r. w sprawie planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych (Dz.U. nr 52, poz. 307).

Obecnie, dzwoniąc do innego miasta, wybieramy cyfrę zero i numer kierunkowy lub zero, numer dostawcy usługi i dopiero numer kierunkowy. Od 30 września, jeżeli wybierzemy numer w ten sposób, to w słuchawce przez pierwsze kilkanaście miesięcy usłyszymy komunikat o zmianie numeracji, ale połączenie uzyskamy. Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, komunikat ten nie będzie odtwarzany przy każdym wybraniu numeru w ten sposób. Jednak od 15 maja 2010 r. abonent, który przed numerem kierunkowym wybierze zero, nie uzyska połączenia. Dlatego, im bliżej tej daty, komunikat z informacją o zmianie numeracji będzie coraz częściej słyszany w słuchawce telefonu. Zniknie on dopiero 15 stycznia 2011 r.

– W Polsce od czterech lat nie ma central analogowych. Obowiązujące przepisy nie znają już też pojęcia numeru kierunkowego. Jest numer abonenta zaczynający się na przykład od cyfr 22, który określa lokalizację numeru, pod który dzwonimy. Zero w obecnym stanie nie ma już uzasadnienia – mówi Piotr Naszkowski, dyrektor Pionu Rozwoju Produktów i Usług T4B, który jest autorem zmian. Dodaje on, że modyfikacja numeracji krajowej jest konieczna także z uwagi na przygotowanie się do zmiany numeracji z dziewięciocyfrowej na dziesięciocyfrową. Po zlikwidowaniu zera ma być to ułatwione.

Rozporządzenie w sprawie planu numeracji krajowej wprowadzi nie tylko łatwiejszy sposób dzwonienia. Zgodnie ze zmianami od 15 lutego 2010 r. nie będzie już prezentowany numer z cyfrą zero. Oznacza to, że cyfry widniejące na wyświetlaczu telefonu będą odzwierciedlały nowy schemat numeracji. Dzięki temu abonenci szybciej przyzwyczają się do wprowadzonych zmian.

Podstawa prawna

● Rozporządzenie ministra infrastruktury z 28 lutego 2008 r. w sprawie planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych (Dz.U. nr 52, poz. 307).